Bor endüstri atıklarında bazı elementlerin ICP-MS yöntemiyle tayini ve mikroyapısal özellikleri'nin araştırılması
Determination of some elements in boron industrial waste by ICP-MS and investigation of the microstructural properties
- Tez No: 708581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada batı Anadolu bölgesinden alınan, Bor atık numunelerinde, bazı eser elementler (Arsenik(As), Rubidyum(Rb), Sezyum(Cs)) ve (Bor(B) elementi İndüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) yöntemiyle tayin edildi. Elde edilen sonuçlar Bor atık numuneleri'nin dahi yüksek miktarlarda Bor elementi ihtiva ettiği tespit edilmiş olup, on atık numunenin Bor derişimi ortalaması (1000,05 ± 0,03) ppm olarak ölçülmüştür. Benzer biçimde diğer eser elementlerin derişimleri sırasıyle; Arsenik (As) (8,74±0,04), Rubidyum (Rb) (0,99±0,03), Sezyum (Cs) (2,19±0,05) ppm olarak tespit edilmiştir. Bu veriler değerlendirildiği'nde katma değeri yüksek olan Rubidyum ve Sezyum elementlerin yüksek içeriklere sahip oldukları dikkat çekerek çalışmamıza ayrı bir önem atfetmiştir. Ayrıca çalışmamızın ikinci kısmında ise bu atık numunelerin Mikro yapısal karakteristik özellikleri araştırılmış olup, elde edilen X-Işınları Difraktometresi (XRD) ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri değerlendirildiğinde, ölçülen numuneler içerisinde bol miktarda Silisyum (Si), Oksijen (O), Karbon (C), Alüminyum (Al) ve Kalsiyum (Ca) mineralleri'nin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some trace elements (Arsenic(As), Rubidium(Rb), Cesium(Cs)) and (Bor(B) element were determined by inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS) method in boron waste samples taken from western Anatolia region. The results obtained showed that even Boron waste samples contain high amounts of Boron element, and the average Boron concentration of ten waste samples was measured as (1000.05 ± 0.03) ppm. Similarly, the concentrations of other trace elements were respectively; Arsenic ( As) (8.74±0.04), Rubidium (Rb) (0.99±0.03), Cesium (Cs) (2.19±0.05) ppm. Rubidium and Cesium elements with high value have a special importance to our study by drawing attention to their high content. In the second part of our study, the microstructural characteristics of these waste samples were investigated. And the obtained X-Ray Diffractometry (XRD) and Scanning Electron Microscope (SEM) analyses When evaluated, it was determined that there are plenty of Silicon (Si), Oxygen (O), Carbon (C), Aluminum (Al) and Calcium (Ca) minerals in the measured samples.