Bazı borlu numunelerin analizleri
Analysis of samples containing boron
- Tez No: 50451
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
öz Bu çalışmada, çeşitli yörelerden alınan bor mineralleri ve bor endüstri atıkları numunelerinde Alev fotometresi ile lityum tayinleri ve XRF metodu ile Arsenik ve Stronsiyum tayinleri yapılmıştır. XRF, volumetrik ve gravimetrik metotlar ile numunelerin kantitatif olarak bileşenleri tespit edilmiştir. Çalışma sonunda Bandırma Borik Asit Fabrikaları atıklarında lityum potansiyelinin yüksek olduğu (%0.04) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Samples taken from different Boron mines and Boron industrial wastes are analysed for their lithium content with Flame Fhotometer and Strontium, Arsenic content with XRF. Chemical composition of the samples are determined with XRF Volumetric and gravimetric methods. Similar values are determined for both techniques. It was observed that lithium potential in Bandırma Boric Acid Factories is higher than those of others. (%0.04). VI