Bilişsel müdahele programının ikinci sınıfta düşük akademik performans sergileyen çocuklar üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of cognitive intervention program on second grade students with low academic performance
  1. Tez No: 708605
  2. Yazar: EBRU TALİBE GÖRÜNMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı akademik performansı düşük olan 2. sınıf öğrencilerine yönelik PASS (Planlama, Dikkat, Eşzmanalı ve Ardıl Bilişsel İşlem Alanları) teorisine dayalı geliştirilmiş bilişsel müdahale programının etkililiğini incelemektir. Bu kapsamda akademik performansı düşük olan 2. sınıf öğrencilerine yönelik PASS teorisine dayalı bilişsel müdahale programı hazırlanmıştır. Geliştirilen program öğrencilere uygulanarak öğrencilerin akademik performanslarının arttırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Öntest ve sontest için değerlendirme aracı olarak CAS- Bilişsel Değerlendirme Sistemi kullanılmıştır. Araştırma 4 deney grubunda ve 4 kontrol grubunda olmak üzere toplam 8 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deney grubunda yer alan öğrencilere haftada iki oturum olmak üzere toplam 24 oturumdan oluşan PASS teorisine dayalı bilişsel müdahale programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere herhangi bir program uygulanmamıştır. Araştırmada elde edilen veriler Bağımlı Örneklem T-Testi ve Bağımsız Örneklem T-Testi kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar SPSS- Sosyal Bililmler için İstatistik Programı ile analiz edilerek incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Geliştirilen PASS Bilişsel Müdahale Programının uygulandığı deney grubunun, CAS Tam Ölçek sontest puanları ve Eşzamanlı Bilişsel İşlemler ölçeği sontest puanları öntest puanlarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunun sontest ve öntest puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of cognitive intervention program based on PASS theory for 2nd grade students with low academic performance. In this context, a cognitive intervention program based on PASS theory (Planning, Attention, Simultaneous and Sequential Cognitive Processes) was prepared for 2nd grade students with low academic performance. The program is aimed to increase the academic performance of the students by appling developed program. Experimental design with pretest-posttest control group was used in this study. The CAS-Cognitive Assessment System was used as an assessment tool for pretest and posttest. The research was carried out with a total of 8 students, 4 in the experimental group and 4 in the control group. In the study, a cognitive intervention program based on PASS theory was applied to the students in the experimental group, consisting of 24 sessions, two sessions per week. No program was applied to the students in the control group. The data obtained in the study were analyzed using Dependent Sample T-Test and Independent Sample T-Test. The results were analyzed and evaluated with SPSS-Statistics Program for Social Sciences. The students' in the experimental group, in which PASS Cognitive Intervention Program were applied, CAS Full Scale and Simultaneous Cognitive Process scale posttest scores found significantly higher than the pretest scores. There was no significant difference between the posttest and pretest scores of the control group.