Perceived usefulness of flipped learning in the EFL context in higher education: Teachers' and learners' perspectives
Yükseköğrenimde yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde ters-yüz öğrenme modelinin öğretmen ve öğrenci tarafından algılanan kullanışlığı
  1. Tez No: 708677
  2. Yazar: GÜL PINAR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bir yabancı dil dersinin teorik kısmının evde video materyalleri ile öğrenilmesini amaçlayarak sınıf içindeki zamanın üst düzey öğrenme becerilerinin kazanılması için harcanmasını hedefleyen ters-yüz öğrenmenin, 21. yüzyıl becerilerini kazandırmaya fırsat tanıdığı için İngilizce öğretimindeki kullanımına olan ilgi son yıllarda artmıştır. Ancak ülkemizde yapılan çalışmaların sayısı hala oldukça azdır. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar çoğunlukla yöntemin öğrencinin beceri tabanlı başarısına odaklanırken, mevcut çalışmalar, öğrencinin bu yöntemi ne kadar kullanışlı bulduğunu hem öğrencinin hem de öğretmenin bakış açısından değerlendirerek, karşılaştırıp ne kadar örtüştüklerini incelememiştir. Bu açıdan çalışmanın alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma nicel araştırma desenli olup, çalışmaya katılan 171 öğrencinin, ters-yüz öğrenme modelinin ne kadar etkili olduğunu düşündükleri, 17 maddeli anketle ölçülüp; aynı anket, öğrencilerin algısına dair beklentilerini ölçmek adına 51 öğretmene de uygulanmıştır. Uygulanan ankette katılımcıların arka planı ile ilgili bir kısım olup, bu kişisel faktörlerle algılanan kullanışlılık arasında bir ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Verilere göre, öğrenciler ters-yüz öğrenmenin kendini yönetebilme ve çalışma kolaylığı sağladığını kabul etseler de metodun, daha yüksek motivasyon, odaklanma ve daha iyi anlama sağladığını düşünmedikleri ortaya çıkmıştır. Öte yandan sonuçlar, öğretmenlerin ters-yüz öğrenme konusunda öğrencilere göre çok daha istekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin çalışma becerileri ve hızları konusundaki algıları ile öğretmenlerin, öğrenci motivasyonu, odaklanması ve uygulama becerileri dahil yedi farklı maddeye ilişkin algıları arasında korelasyon olduğu görülmektedir. Demografik faktörler söz konusu olduğunda, öğrenci algılarının yaşa ve İngilizce seviyesine göre değiştiği gözlenirken; cinsiyetin bu konuda etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin algılarını etkileyen faktörlerin ise yaş ve ders verdikleri kur olduğu gözlemlenirken; cinsiyet, eğitim seviyesi, tecrübe ve haftalık ders yükünün algıları üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flipped learning, which aims to teach the theoretical part of a language outside the class via video materials to allocate the class-time for the acquisition of both higher-order skills and 21st-century skills, has attracted the attention in ELT in the past two decades, whereas the number of studies conducted in Turkey is relatively low. In addition, the existing ones mostly focus on students' skill-based achievement, neglecting the investigation of how useful or effective students find the method from both learners' and teachers' perspectives to see if they overlap. From this perspective, it is expected that the study will contribute to the literature. Being descriptive and quantitative, the study measured 171 students' perceived usefulness using a 17-item questionnaire implemented to 51 instructors as well to see their expectations of students' perceptions. The questionnaire also had a background information part of examining if there is a relationship between those variables and the perceived usefulness of flipped learning. Once analyzed, the data showed that although learners mostly confirm that flipped learning offers autonomy, practicality, and convenience, they were unwilling to agree that it provides better understanding, concentration, or motivation. On the other hand, teachers were much more optimistic about flipped learning than students. Some correlations were found among student perceptions of study pace/skills and teacher perceptions of several items such as students' practical skills, motivation, and readiness. As for demographic factors, learners' perceptions appear to differ based on age and English proficiency level, whereas gender does not seem to impact the results. When it comes to teacher results, while gender, education level, teaching experience, and weekly course load are seemingly irrelevant to teacher perceptions, age and level they taught at the time appear to have an impact on them.