Kırınım pencereli kurutma şartlarının yumurta tozlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of refractance window drying conditions on the physical and chemical properties of egg powders
- Tez No: 708777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TONTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada akışkan ürünlerin kurutulmasında hızlı, etkin ve ekonomik bir kurutma yöntemi olan kırınım pencereli kurutma yönteminin yumurta tozu üretiminde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla 3 farklı yumurta fraksiyonunun (yumurta akı, bütünü ve sarısı) kırınım pencereli kurutma ile toz forma dönüştürülmesi için uygulanan kurutma formu ve sıcaklığı belirlenmiştir. Örnekler iki farklı form (doğal ve köpük/çırpılmış) ve altı farklı sıcaklıkta (50, 60, 70, 80, 90 ve 100ºC) istenen nem içeriğine kadar (
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of the refractance window drying method, which is a fast, effective and economical drying method for drying fluid products, was investigated in egg powder production. For this purpose, the drying form and temperature applied for converting 3 different egg fractions (egg white, whole and yolk) into powder form by refractance window drying were determined. The samples were dried in two different forms (natural and foamed/whipped) and at six different temperatures (50, 60, 70, 80, 90 and 100ºC) to the desired moisture content (