Adli tıp anabilim dalı tarafından adli raporları düzenlenmiş olan çocukluk çağı fiziksel travma olgularının değerlendirilmesi
The evaluation of childhood physical trauma cases which were prepared by the department of forensic medicine
- Tez No: 708780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk dönemi fiziksel gelişimin devam ettiği bir dönem olması nedeniyle travmaya yetişkin gruba göre daha duyarlı ve daha kırılgan bir dönemdir. Bu çalışmada çocukluk çağındaki fiziksel travma özellikleri ile ilişkili faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada 1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından adli raporu düzenlenmiş olan 0-18 yaş arasında 496 fiziksel travmalı olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Çocuk olgular adli değerlendirme yapılan olguların %11,5'ini oluşturmaktadır. Bulgular: Olguların %77,4'ü erkek, ortalama yaşı 10,94 ± 5,44'tür. Tüm vakalar yaş ve cinsiyet bakımından incelendiğinde 12-18 yaş aralığındaki erkek ergenlerin %47,1 ile en yüksek orana sahip oldukları saptandı. Olguların %68,3'ünde künt, %21,8'inde penetran, %7,5'inde termal ve %2,4'ünde patlayıcı madde yaralanması mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Childhood is a more sensitive and vulnerable period to trauma than the adult group because of being the period that physical development continues. The aim of the present study was to determine the characteristics of physical trauma in childhood and the associated factors. Material and Method In the present study, 496 physically traumatized cases aged 0-18 years, whose report was prepared by Dicle University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine between January 1, 2014, and December 31, 2018, were retrospectively analyzed. Child cases constituted 11.5% of the cases for which forensic evaluation was made. Results: Of the total cases, 77.4% were male and the mean age was 10.94 ± 5.44 years. Adolescent boys 12-18 aged with 47,1% were the most common group among all gender anda ge groups. There are blunt injuries in 68.3%, penetrating injuries in 21.8%, thermal injuries in 7.5%, and explosive injuries in 2.4% of cases.