Etlik civcivleri farklı ön başlatma rasyonları ile beslemenin besi performansı, ince bağırsak histolojik parametreleri ve mikroorganizma içeriği üzerine etkileri
The effects of feeding of broiler chicks with different pre-starter diets on growth performance, histological parameters and microorganism content of small intestine
  1. Tez No: 708789
  2. Yazar: AYLA BEDİRHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 2 farklı ön başlatma rasyonunun 2 farklı zamanda etlik civcivlere yedirilmesinin besi performansı, karkas parametreleri, ince bağırsağın histolojik parametreleri ve ileumun mikroorganizma içeriği üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Toplam 600 adet erkek etlik civciv, 5 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 24 adet etlik erkek civciv bulunacak şekilde 5 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme rasyonları;BR10: 0-10 gün süreyle mısır-soya küspesi esaslı başlatma rasyonu;1ÖB5: 0-5 gün süreyle 1. ön başlatma rasyonu, 5-10. gün başlatma rasyonu; 1ÖB10: 0-10 gün süreyle 1. ön başlatma rasyonu; 2ÖB5: 0-5 gün süreyle 2. ön başlatma rasyonu, 5-10. gün başlatma rasyonu; 2ÖB10: 0-10 gün süreyle 2. ön başlatma rasyonu şeklindeydi. Etlik civcivlerin 1ÖB5, 1ÖB10, 2ÖB5 ve 2ÖB10 rasyonlarıyla beslenmeleri, BR10 rasyonulya beslemeye nazaran etlik piliçlerin besi sonu canlı ağırlığını ve 0-42 günlük dönemde canlı ağırlık artışını artırmış, ancak 0-42 günlük dönemde yem tüketimini azaltmış, yemden yararlanma oranını ise önemli derecede iyileştimiştir.Özellikle 2ÖB5 rasyonuyla besleme, 1ÖB5, 1ÖB10 ve 2ÖB10 rasyonlarıyla beslemeye kıyasla etlik piliçlerin 0-42 günlük dönemde yem tüketimlerini önemli derecede azaltırken yemden yararlanma oranını ise önemli derecede iyileştimiştir.1ÖB5, 1ÖB10, 2ÖB5 ve 2ÖB10 rasyonları, BR10 rasyonuna kıyasla etlik piliçlerin 42. gündeki taşlık nispi ağırlığını önemli derecede azaltmıştır. 2ÖB5 ve 2ÖB10 rasyonlarıyla besleme, diğer deneme rasyonlarına kıyasla etlik piliçlerin besi sonundaki sıcak ve soğuk karkas randımanlarını önemli derecede artırmıştır.1ÖB5, 1ÖB10, 2ÖB5 ve 2ÖB10 rasyonları, BR10 rasyonuna kıyasla 42.günde etlik piliçlerin duodenum, jejunum ve ileum villus yüksekliğini ve villus yüzey alanını önemli derecede artırırken, kript derinliğini önemli derecede azaltmıştır.Deneme rasyonları denemenin 10. ve 42. günlerinde etlik piliçlerin ileum E. koli içeriğini ve denemenin42. gününde ise ileum laktobasil içeriğini önemli derecede etkilememiştir. Ancak etlik civcivlerin 1ÖB5, 1ÖB10, 2ÖB5 ve 2ÖB10 rasyonlarıyla besleme, BR10 rasyonuyla beslemeye nazaran denemenin 10. gününde etlik piliçlerin ileum laktobasillus içeriğini önemli derecede artırmıştır.Sonuç itibariyle; denemede incelenen tüm parametreler açısından etlik civcivlerin enzim ve probiyotik+prebiyotik karışımı içeren mısır-soya küspesi veya pirinç-soya küspesi esaslı ön başlatma rasyonlarıyla 5. güne kadar beslenmelerinin yeterli olduğu görülmektedir.Etlik civcivlere 5. güne kadar verilen ön başlatma rasyonları kendi aralarında kıyaslandığında ise; enzim ve probiyotik+prebiyotik karışımı içeren pirinç-soya küspesi esaslı ön başlatma rasyonu öncelikle tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of feeding 2 different pre-starter diets to broiler chicks at 2 different times on the growth performance, carcass parameters, histological parameters of the small intestine and the microorganism content of the ileum.A total of 600 day-old male broiler chicks were randomly assigned to 5 treatments with 5 replicates of 24 chicks each.The experimental diets were SD10: corn-soybean meal-based starter diet for 0-10 days; 1PSD5: the first pre-starter diet for 0-5 days, 5-10. day SD; 1PSD10: the first pre-starterdiet for 0-10 days; 2PSD5: the second pre-starterdiet for 0-5 days, 5-10. day SD; 2PSD10: the second pre-starter diet for 0-10 days.Feeding of broiler chicks with the 1PSD5, 1PSD10, 2PSD5 and 2PSD10 diets significantly increased the body weight at the end of the experiment and body weight gain of broilers during the 0-42 day period, but significantly decreased the feed intake and improved the feed conversion ratio of broilers during the period of 0-42 days compared to the SD10 diet.Especially, feeding with 2PSD5 diet significantly reduced the feed intake and improved the feed conversion ratio of broilers during the 0-42 day period compared to feeding with 1PSD5, 1PSD10 and 2PSD10 diets. The 1PSD5, 1PSD10, 2PSD5 ve 2PSD10 diets significantly reduced the relative weight of gizzard of broiler on day 42 compared to the SD10 diet. Feeding with the 2PSD5 and 2PSD diets significantly increased the hot- and cold carsass yields of broilers at the end of the experiment compared to the other diets.1PSD5, 1PSD10, 2PSD5 ve 2PSD10 diets significantly increased the villus height and villus surface area, but significantly decreased the crypt depth of duodenum, jejenum and ileum of broilers on day 42 compared to the SD10 diet. The experimental diets did not significantly affect the ileum E. coli content of broiler chickens on the 10th and 42nd days and the ileum lactobacillus content on the 42nd day of the experiment. However, feeding of the broiler chickens with 1PSD5, 1PSD10, 2PSD5 and 2PSD10 diets significantly increased the ileum lactobacillus content of broiler chickens on the 10th day of the experiment compared to feeding with the BR10 diet.As a result; it is seen that it is sufficient to feed broiler chicks with corn-soybean meal or rice-soybean meal based pre-starter diets containing enzyme and probiotic + prebiotic mixture until the 5th day in terms of all parameters examined in the experiment. When the pre-starter diets given to the broiler chicks until the 5th day are compared among themselves, rice-soybean meal based pre-starter diet containing enzyme and probiotic+prebiotic mixture can be preferred first.