Bariatrik cerrahi sonrası bireylerin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ve yeme bozukluğu davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of HEALTH-related quality of life and eating disorder behaviors of individuals after bariatric surgery
- Tez No: 708809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bariatrik cerrahi, morbid obez bireylerde geleneksel tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, ağırlık kaybındaki etkileyici sonuçları, obeziteye eşlik eden tıbbi komorbitelerde iyileşme sağlaması nedeniyle etkili bir tedavi yöntemi olarak son yıllarda ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, katılımcıların bariatrik cerrahi sonrası sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin ve yeme bozukluğu davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Aralık 2019 – Aralık 2020 yılları arasında İzmir'de bulunan özel bir bariatrik cerrahi kliniğine başvuran, yaşları 21-57 yıl arasında değişen, en az 1 yıl önce bariatrik cerrahi ameliyatı geçirmiş 85 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcıların genel ve sağlık bilgileri, diyet yapma geçmişleri, operasyon sonrası beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri anket formu ile alınmıştır. Anket formunda Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form-36 (SF-36) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) yer almaktadır. Katılımcılar cerrahi sonrası geçen süreye göre 24 ay ve daha az süre geçen (CS≤24 ay) ve 24 aydan daha uzun süre geçenler (CS>24 ay) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında fiziksel fonksiyon değerlendirmesi, emosyonel sorunlara bağlı rol kısıtlılığı, ağrı değerlendirmesi ve sağlığın genel algılanması alt boyutlarından aldıkları puanlar istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Yeme bozukluğu toplam skor endeksi iki grup arasında anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,0,5). Postoperatif dönemde hastanın ağırlık kaybında sürekliliğin sağlanması, yaşam kalitesinin arttırılması, psikolojik ve tıbbi iyileşmesinin sağlanması, yeme davranış bozukluklarının önüne geçilmesi için multidisipliner bir yaklaşım ile hasta takibinin düzenli yapılması yüksek derecede önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Impressive results in weight loss, improvement in medical comorbidities accompanying obesity are the main points of why bariatric surgery stands out as an effective treatment method for morbid obesity. In this study, it was aimed to evaluate health-related quality of life and eating disorders in individuals after bariatric surgery. The research is carried out on 85 obese volunteers who applied to a private bariatric surgery clinic in Izmir between December 2019 and December 2020, aged between 21-57 years and had bariatric surgery at least 1 year ago. General and health information, diet process histories, post-operative nutritional habits and anthropometric measurements of the individuals were obtained through a questionnaire form. The questionnaire also includes 'The Short Form (36) Health Survey (SF-36)' and 'Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q)'. Participants were divided into two groups, according to the time elapsed after surgery, as 24 months or less (CS≤24 months) and those longer than 24 months (CS> 24 months). When the eating disorder total score index was compared according to the time passed after surgery, there was no significant difference between the two groups (p = 0.530). It is crucial to follow-up patients regularly with a multidisciplinary approach in order to ensure continuity of the patient's weight loss in the postoperative period, increase the quality of life, provide psychological and medical recovery, prevent eating disorders.