Yetişkin bireylerde sleeve gastrektomi sonrası gastrointestinal semptomların, sezgisel yeme durumunun ve diyet makro besin ögeleri kalitesinin incelenmesi
Evaulation of gastrointestinal symptoms, intuitive eating status and diet macronutrient quality in sleeve gastrectomy adult patients
  1. Tez No: 954226
  2. Yazar: NAGİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AÇIKGÖZ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, sleeve gastrektomi operasyonu yapılan obez bireylerin post operatif dönemlerdeki (0-6, 7-12. aylar) gastrointestinal semptomları, sezgisel yeme durumları, anksiyete düzeyleri, diyet makro besin ögeleri ve diyet kalitelerini operasyon öncesi (pre-op) dönemle karşılaştırmak ve bu faktörler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne Ağustos 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında sleeve gastrektomi amacıyla başvuran farklı 90 obez yetişkin birey üzerinde yapılmıştır. Bireyler; operasyon öncesi (n=30), operasyon sonrası 0-6 aylık (n=30), operasyon sonrası 7-12 aylık dönem (n=30) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Yaş ortalamaları 42,8±10,5 olan bireylerin %80'i kadınken, %20'si ise erkektir. Bireylerin genel bilgileri, sağlıkla ilişkili bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim sıklıkları anket formu ile elde edilmiştir. Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ); Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2); Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği-7 (YAB-7); Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ile kullanılmıştır. Tüm bireylerin operasyon öncesi vücut ağırlıkları, boy uzunlukları ve beden kütle indeksleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Diyet makro besin ögesi kalitesi bakımından dönemler arası anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Bireylerin gastrointestinal semptomları açısından dönemler arası anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sezgisel yeme durumları ve anksiyete düzeyleri incelendiğinde ise, dönemler arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (sırasıyla; p=
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the gastrointestinal symptoms, intuitive eating behaviors, anxiety levels, dietary macronutrient quality, and overall diet quality of obese individuals undergoing sleeve gastrectomy at different postoperative periods (0-6, 7-12. aylar), and to compare these factors with the preoperative (pre-op) period. The study was carried out on different 90 obese patients who applied to Ankara Bilkent City Hospital for sleeve gastrectomy between August 2023 and August 2024. The patients were divided into three groups: preoperative period (n=30), postoperative 0–6 months (n=30), and postoperative 6–12 months (n=30). Among the participants, 80% were female and 20% were male. The average age of the participants was 42.8±10.5 years. General demographic information, health-related data, dietary habits, anthropometric measurements, and food frequency were obtained using a questionnaire. The Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), the Generalized Anxiety Disorder Scale-7 (GAD-7), and the Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) were used. There was no significant difference between the pre-operative body weight, height and body mass index of all individuals (p>0.05). There was a non-significant relationship between the periods in terms of macronutrient quality. No significant difference was found in gastrointestinal symptoms between the periods (p>0.05).