Bariatrik cerrahi sonrası bireylerin geri kilo alımlarının beslenme durumları ve kan parametreleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of weight regain after bariatric surgery in individuals based on nutritional status and blood parameters
- Tez No: 1014493
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme (iç Hastalıkları) Bilim Dalı
Özet
Obezite, prevalansı giderek artan ve beraberinde getirdiği hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi komorbiditelerle halk sağlığını tehdit eden kronik, çok faktörlü bir hastalıktır. Bariatrik cerrahi, morbid obezitenin tedavisinde etkin bir yöntem olmakla birlikte, post-operatif dönemde görülen kilo geri kazanımı cerrahinin uzun dönem başarısını ve sağlık parametrelerini etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi sonrası kilo alan ve kilo almayan hastaların genel sağlık durumlarını, komorbiditelerini ve yaşam alışkanlıklarını, cerrahi geçirmemiş obez bireylerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Araştırma, 12.05.2025-01.12.2025 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne başvuran toplam 61 birey ile yürütülmüştür. Katılımcılar; bariatrik cerrahi sonrası Kilo Almış (n=19), Kilo Almamış (n=20) ve Ameliyat Olmamış (n=22) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Grupların demografik özellikleri, hastalık yükleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, ortalama hastalık sayısının ameliyat olmamış grupta (3,13±1,3), kilo almış (1,8±1,3) ve kilo almamış (0,7±1,03) gruplara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hastalık sayısı açısından gruplar arası tüm ikili karşılaştırmalarda anlamlı farklılık bulunmuştur (sırasıyla p=0,009; p=0,007; p<0,001). Komorbiditeler detaylandırıldığında; kardiyovasküler (p=0,0492) ve romatizmal hastalıklar (p=0,0038) açısından sadece kilo almamış grup ile ameliyat olmamış grup arasında anlamlı fark gözlenmiştir. Hipertansiyon, diyabet ve diğer sistemik hastalıklarda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=NS). Yaşam alışkanlıkları karşılaştırıldığında, diyet yapma durumu (ameliyat olmamış grupta daha yüksek, p=0,0092) haricinde sigara, alkol ve takviye kullanımında gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=NS). Bireylerde besin tüketim sıklıkları değerlendirilmiş ve gruplar arasında beslenme eğilim farklılıkları tanımlanmıştır. Özellikle şeker ve enerji yoğun besin tüketiminin kilo alan grupta daha yüksek, liften zengin sebze ve meyve tüketiminin ise kilo almayan grupta daha fazla olduğu görülmüştür. Süt ürünlerinde yağ içeriği tercihi ve tahıl tüketim düzeyleri de gruplar arasında farklılık gösterirken, protein kaynaklarında daha heterojen bir dağılım izlenmiştir. Elde edilen bulgular, geri kilo alımının yalnızca genel beslenme alışkanlıklarından ziyade besin seçimi ve diyet kalitesi ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızın sonucuna göre, bariatrik cerrahi sonrası kilo geri alımı gerçekleşse dahi hastalık yükünün cerrahi geçirmemiş bireylere göre daha düşük seyrettiği, ancak tam“sağlıklı”statüsünün ve komorbidite kontrolünün sürdürülmesi için post-operatif kilo kontrolünün kritik olduğu düşünülmektedir. Bariatrik cerrahi sonrası geri kilo alımı daha uzun post-operatif süre ile ilişkili bulunmuş; gruplar arasında komorbidite yükü ve bazı beslenme davranışları açısından farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic, multifactorial disease with increasing prevalence that threatens public health with associated comorbidities such as hypertension, diabetes, and cardiovascular diseases. Although bariatric surgery is an effective method in the treatment of morbid obesity, weight regain observed in the postoperative period may affect the long-term success of surgery and health parameters. This study aims to compare the general health status, comorbidities, and lifestyle habits of patients who regained weight and those who maintained weight loss after bariatric surgery with a control group of non-surgical obese individuals. The research was conducted with a total of 61 individuals who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine between 12.05.2025-01.12.2025. Participants were divided into 3 groups: weight regain (n=19), no weight regain (n=20) after bariatric surgery, and Non Surgical (n=22). Demographic characteristics, disease burdens, and lifestyle habits of the groups were analyzed. When the results were examined, the mean number of diseases was found to be significantly higher in the non-surgical group (3.13±1.3) compared to the weight regain (1.8±1.3) and no weight regain (0.7±1.03) groups. Significant differences were found in all pairwise comparisons between groups regarding the number of diseases (respectively p=0.009; p=0.007; p<0.001). Regarding detailed comorbidities, significant differences were observed only between the no weight regain group and the non-surgical group in terms of cardiovascular (p=0.0492) and rheumatic diseases (p=0.0038). No statistically significant differences were detected between groups regarding hypertension, diabetes, and other systemic diseases (p=NS). When lifestyle habits were compared, apart from diet status higher in the Non Surgical group (p=0.0092), no significant differences were observed between groups in terms of smoking, alcohol, and supplement use (p=NS). Food consumption frequencies were evaluated among individuals, and differences in dietary patterns between groups were identified. In particular, higher consumption of sugar and energy-dense foods was observed in the weight regain group, whereas greater intake of fiber-rich fruits and vegetables was more prominent in the no weight regain group. Differences were also observed in fat content preferences of dairy products and levels of cereal consumption across groups, while a more heterogeneous distribution was noted for protein sources. The findings suggest that weight regain may be associated not only with general dietary habits but also with food choices and diet quality. According to the results of our study, it is thought that although disease burden remains lower in patients with weight regain compared to non-surgical individuals, maintaining postoperative weight control is critical for preserving“healthy”status and comorbidity control. Postoperative weight regain was associated with a longer postoperative period, and differences in comorbidity burden and selected dietary behaviors were observed across groups.