Manavgat havzası (Antalya, Türkiye) tortoniyen yaşlı Karpuzçay formasyonunun litho-biyostratigrafisi ve Manavgat havzasının yapısal unsurları
Lithostratigraphy, and structural elements of the Manavgat basin and biostratigraphy of the Karpuzçay formation
- Tez No: 708836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN KOÇ, DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Manavgat Havzası kırıntılı sedimanlar ve karbonatlı denizel havza dolgularına sahip olup, Isparta Büklümü'nün doğu kanadında yer almaktadır. Bu durumda, Neojen'de meydana gelen kabuksal deformasyona ait jeolojik kayıtları tutması beklenmektedir. Temel olarak Manavgat Havzası, Erken Miyosen'den Pliyosen'e 1 km'den fazla sedimantasyon kalınlığına sahiptir. Lithostratigrafik olarak 7 temel birim belirlenmiştir. Bunlar; 1) Tepekli Formasyonu (Burdigaliyen-E. Langhiyen), 2) Oymapınar Kireçtaşı (G. Burdigaliyen-Langhiyen), 4) Çakallar Breşi (Langhiyen), 4) Geceleme Formasyonu (G. Langhiyen-Serravaliyen), 5) Karpuzçay Formasyonu (G. Langhian-Tortoniyen), 6) Pliyosen birimler (Yenimahalle ve Kurşunlu formasyonları) ve 7) Belkıs Konglomerası (Kuvaterner) olarak adlandırılmıştır. Karpuzçay Formasyonu'ndan 2 farklı ölçülü kesit alınmış, yaş tayini ve paleobatimetri hesaplamaları yapılmıştır. Bu çalışmalar, Karpuzçay Formasyonu'nun G. Langiyen-E. Tortoniyen dönemde, derin denizel dış neritik-batiyal bir ortamda çökeldiğini göstermiştir. Litostratigrafik özelliklerin yanı sıra, Manavgat Havzası'nı şekillendiren yapısal unsurlar olarak Tortoniyen yaşlı Çardakköy Bindirmesi, Taşağıl ve Saburlar kıvrım serisi belirlenmiştir. Yapısal çalışmalar Manavgat Havzası'nın Tortoniyen öncesinde genişlemeli bir tektonik rejim etkisinde geliştiğini, Tortoniyen sonrasında ise özellikle havzanın batı kesiminin sıkışmalı bir sistemin etkisinde kaldığını göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen veriler bölgesel olarak değerlendirilde, Isparta Büklümü'nün Mio-Pliyosen ve hatta modern dönemdeki evriminde ve çalışma alanında belirlenen ~1300 m'ye varan yükseliş, dalan Antalya Slab'ının önemli bir katkısının bulunabileceği göz önünde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Manavgat Basin is characterized by marine clastics and carbonates and is located at the eastern limb of the Isparta Angle. Therefore, Aksu Basin contains the geological records of the crustal deformation occurred during the Neogene period. Manavgat Basins mainly has more than 1 km thick sedimantation from the Middle Miocene to Pliocene. Lithostratigraphically it is divided into 7 main lithological units. These are named as 1) Tepekli Formation (Burdigalian-Early Langhian), 2) Oymapınar Limestone (Late Burdigalian-Langhian), 3) Çakallar Breccia (Langhian), 4) Geceleme Formation (Late Langhian-Serravallian), 5) Karpuzçay Formation (Late Langhian-Tortonian), 6) Pliyosen units (Yenimahalle ve Kurşunlu Formations) and 7) Belkıs Conglomerate (Quarternary). In order to determine the age and the paleodepth of the Karpuzçay Formation which has the widest distribution in the basin biosamples are collected from two different measured sections (Set I-MN and Set II-KM). Inferred information from these data showed that the Karpuzçay Formation was deposited in the deep marine outer neritic-bathyal environment during the Late Langhian-Early Tortonian period. In addition to lithostratigraphic features, the structural elements including Tortonian Çardakköy Thrust, Taşağıl and Saburlar Folds are studied during this thesis. These structural studies show that Manavgat Basin developed under extensional tectonic regime before Tortonian. In the post-Tortonian, the basin -especially the western part- was under the influence of a compressional system. Under the consideration of whole data in regional scale, an important impact of the Antalya Slab should be taken into account in the Mio-Pliocene and even modern evolution of the Isparta Angle and ~1300 m uplift of the study area.