Elektif koşullarda laparoskopik kolesitektomı operasyonu uygulanan hastalarda plasebo, deksametazon, deksametazon-haloperidol ve deksametazon- metoklopramid kombinasyonlarının postoperatif bulantı-kusma ve derlenme üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of placebo, dexamethasone, dexamethasone-haloperidol, and dexamethasone-metoclopramide combinations on postoperative nausea-vomiting and recovery in patients who underwent elective laparoscopic cholecystectomy.
  1. Tez No: 708835
  2. Yazar: TAHSİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda, elektif koşullarda laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulanan hastalarda; plasebo (grup K), deksametazon (grup D) deksametazon ile haloperidol (grup DH) ve deksametazon ile metoklopramid (grup DM) kombinasyonlarının POBK ve derlenme üzerine olan etkilerini karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza ASA I-II grubundan, 18-65 yaşları arasında 80 hasta dahil edilmiştir. • - Grup D'ye (n=20) anestezi indüksiyonu öncesi deksametazon 5 mg iv bolus uygulanmıştır. • - Grup DH'ye (n=20) anestezi indüksiyonu öncesi deksametazon 5 mg iv bolus, ekstübasyondan 15 dk önce haloperidol 2 mg iv bolus uygulanmıştır. • - Grup DM'ye (n=20) anestezi indüksiyonu öncesi deksamametazon 5 mg iv bolus, ekstübasyondan 15 dk önce metoklopramid 10 mg iv bolus uygulanmıştır. • - Grup K'ye (n=20) ekstübasyondan 15 dk önce 2 ml serum fizyolojik iv bolus uygulanmıştır. Postoperatif 5. dk, 15. dk, 30. dakikalarda ve 1, 3, 6, 24. saatlerde bulantı kusma skorları, Ramsay sedasyon değerleri, VAS değerleri ve ek antiemetik gereksinimleri kaydedilmiştir. POBK insidansı açısından; DH ve DM grubunda, D ve K grubuna göre, postoperatif erken dönemde, istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha az sayıda hastada bulantı-kusma olduğu ve daha düşük bulantı-kusma skorlarının elde edildiği gözlenmiştir (p0,05). DH ve DM grupları karşılaştırıldığında ise bulantı-kusma görülen hasta sayısı ve bulantı-kusma skorları açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı gözlenmiştir (p>0,05). Ramsay sedasyon skorlarının, DH grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak kombinasyon tedavilerinin POBK profilaksisinde etkili bir şekilde kulllanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of placebo (group C), dexamethasone (group D), dexamethasone and haloperidol (group DH), and dexamethasone and metoclopramide (group DM) combinations on postoperative nausea-vomiting (PONV) and recovery in patients undergoing elective laparoscopic cholecystectomy. Our study included 80 patients from the ASA I-II group, between the ages of 18-65. • Group D (n=20) received 5 mg IV bolus of dexamethasone prior to anesthesia induction. • Group DH (n=20) received 5mg dexamethasone IV bolus before induction of anesthesia and a 2mg haloperidol IV bolus 15 minutes prior to extubation. • Group DM (n=20) received a 5 mg dexamethasone IV bolus before induction and 10mg metoclopramide IV bolus 15 minutes prior to extubation. • Group C (n=20) received a 2 ml saline IV bolus 15 minutes before extubation. Nausea and vomiting scores, Ramsay sedation values, VAS values, and additional antiemetic requirements were recorded at the postoperative 5th, 15th, 30th minutes and 1, 3, 6, and 24 hours. In terms of the incidence of PONV, in the DH and DM groups, results illustrated statistically significant fewer patients had nausea-vomiting and lower nausea-vomiting scores in the early postoperative period than groups D and C (p0.05). When the DH and DM groups were compared, it was observed that there was no statistically significant difference between them in terms of the number of patients with nausea-vomiting and the scores of nausea-vomiting (p>0.05). A statistically significant increase in the Ramsey sedation scores was noted in the DH group compared to the other groups (p0.05). In conclusion, it is believed that combination therapies can be used effectively in PONC prophylaxis.