Koroner bypass cerrahi operasyonu sonrasıatriyal fibrilasyonun öngörücüleri
After coronary bypass surgerypredictives of atrial fibrillation
- Tez No: 708851
- Danışmanlar: PROF. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Atriyal fibrilasyon koroner arter bypas greftleme operasyonu sonrası en sık görülen aritmidir ve beraberinde serebrovasküler olaylar ekstremite iskemisi akut organ iskemisi gibi bir çok morbidite ve mortaliteye neden. KABG uygulanan hastaların %20-40'ında ve en sık 2. ve 4. günler arasında gerçekleşmektedir. Fizyopatolojinin tam olarak ortaya konulamaması, morbidite ve mortalitede etkin bir azalma sağlanamaması nedeniyle halen güncelliğini korumaktadır. Biz bu çalışmada postoperatif KABG yapılan hastalarda AF nin öngörücülerini araştırdık. Metod: Retrospektif olarak dizayn edilen çalışmaya hastanemizde 2011-2013 tarihleri arasında en az 1 damar kabg yapılan toplam 249 hasta dahil edildi. Acil KABG uygulanan, ciddi kapak hastalığı olan, konjenital kalp hastalığı olan,karaciğer, böbrek yetmezliği gibi ciddi organ hasarı olan,malignansi öyküsü olan,kabg operasyonu sonrası düzenli takip eksiği olan ve statin b-bloker angiotensin-konverting enzim ve asetil salisilik asit gibi medikal tedavi eksiği olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhythmia after coronary artery bypass grafting (CABG) surgery. In our study we aimed to evaluate if syntax score and logistic clinical syntax score (log CSS) predict AF after isolated CABG surgery. Methods: This study was retrospectively designed and included total of 249 patients who underwent CABG at least 1 vessel lesssion between 2011-2013. The exclusion criteria were preoperative AF, emergent CABG operation, severe valvular diseases need operation, congenital heart diseases, severe organ failure and malignancy. The study population was divided into two groups (postoperative (Po) AF (+) group, PoAF(-) group) according to development of AF after CABG. Syntax score and log CSS were calculated in both groups. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) pocket programme was used.