İnvaziv mekanik ventilasyon yapılan yoğun bakım hastalarında kalp hızı değişkenliği (hrv) analizi yapılarak otonom sinir sistemi aktivitesinin incelenmesi
Examination of autonomic nervous system activity with heart rate variability by holter monitorization in patients under mechanical ventilation in intensive care unit
- Tez No: 708852
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KAYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, invaziv mekanik ventilasyon uygulanan yoğun bakım hastalarında, Kalp Hızı Değişkenliği (KHD-HRV) parametreleri incelenerek, otonom sinir sitemi aktivitesinde görülebilen değişikliklerin araştırılması amaçlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra, en az 24 saattir yoğun bakımda takip edilen, bilinen kalp hastalığı ve aritmi tanısı olmayan, 18 yaşından büyük, 100 hasta mekanik ventilasyon uygulanan ve uygulanmayan olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 24 saat boyunca Holter EKG monitörizasyonu uygulandı. Holter kayıtları incelenirken sık artefaktları olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Grup M'ye (n=41) en az 24 saat boyunca mekanik ventile edilen entübe hastalar dahil edildi. Çalışmada takip sürecinde mekanik ventilasyon uygulanan hastaların mekanik ventilatör modu P-SIMV ve parametreleri frekans: 14/dk, PEEP: 5 cm H2O ve 6-8 ml/kg tidal volum oluşturacak şekilde ayarlandı. Tüm hastalarda aynı tip mekanik ventilatörler kullanıldı (Galileo Classic, Hamilton Medical AG, Switzerland). Grup K'de mekanik ventilasyon uygulanmayan hastalar weaning dönemi değişikliklerini dışlamak için yoğun bakıma kabulünden itibaren hiç entübe olmamış hastalardan seçildi. Her iki gruptaki hastaların EKG'leri 3 kanallı ambulatuar EKG kaydı yapan Holter cihazı (NorthEast's DR200/HE, NorthEast Monitoring, Inc. ,USA.) ile 24 saat süreyle kaydedildi. Gruplar arasında demografik özellikler ve yoğun bakıma kabul sebepleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında karşılaştırılan KHD değişkenlerinden LF, HF, HFn, LFn, LF/HF oranı, VLF, TP ve Global Sempatik İndeks değerleri açısından anlamlı farklılık yoktu. Ayrıca atrial aritmi sayıları, maksimal, minimal ve ortalama kalp hızları, RR süreleri, QT ve QTc süreleri arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık yoktu. Ventriküler aritmi sayısının mekanik ventilasyon uygulanan grupta mekanik ventilasyon uygulanmayan gruba göre daha yüksek olduğu görüldü. Ventriküler aritmi sayısı mekanik ventilasyon yapılan grupta ortalama 59, 53±107, 46 iken uygulanmayan grupta 54,95±185, 14 ve p= 0, 0083 idi. Sonuç olarak; invaziv mekanik ventilasyon uygulanan ve uygulanmayan yoğun bakım hastalarında KHD parametrelerinin analiziyle otonom sinir sistem aktivite değişikliklerini görmeyi amaçladığımız çalışmamızın sonuçlarına göre; hemodinamik açıdan stabil ve kardiyak hastalığı olmayan yoğun bakım hastalarında, invaziv mekanik ventilasyonun otonom sinir sistem aktivitesi değişikliğine neden olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to observe the autonomic nervous system activity changes in patients with invasive mechanical ventilation in the intensive care unit by examining the parameters of HRV. After obtaining ethical approval, 100 patients who older 18 years and at least 24 hours followed in ICU, were divided into two groups. Patients enrolled in this study with respiratory failure were ıntubated and received mechanical ventilation for at least 24 hour in Group M. And non-intubated intensive care unit patients during hospitalization in Group K. Patients were excluded if they had cardiac arrhythmias or coronary artery disease. EKGs of patients in both two group were recorded for a 24 hour period with 3-channel ambulatory Holter ECG recording devices ( NorthEast's DR200/HE, NorthEast Monitoring, Inc. ,USA). Patients with Holter recordings examining the common artifacts were excluded from the study. So Group M occured from 41 patients and Group K from 42 patients. The same type of mechanical ventilators were used in all patients(Galileo Classic, Hamilton Medical AG, Switzerland). Patients undergoing mechanical ventilation, ventilated same mechanical ventilation mode(P-SIMV) and parameters (frequency: 14/minute, PEEP:5 cm H2O and tidal volume: 6-8 ml / kg). The groups were similar in terms of demographic characteristics and reasons for admission to intensive care unit. HRV variables which consisted of LF, HF, HFn, LFn, VLF, TP, the LF / HF ratio and Global sympathetic index, were compared between two groups, there was no significant difference. In addition, there was no statistically significant difference between two groups for the number of atrial arrhythmia, maximal, minimal and average heart rate, RR, QT and QTc intervals. When groups compared, patients in Group M have higher number of ventricular arrhythmia than in Group K (59,53±107,46 vs 54,95±185,14 and p= 0,0083). According to the results of our study; we believe that there was no changes in the autonomic nervous system activity during mechanical ventilation treatment of hemodynamically stable patients without cardiac disease in intensive care unit.