Strafbare Werbung bei online-auktionen
İnternet açık artırmalarında yanıltıcı reklamın cezalandırılması
  1. Tez No: 708899
  2. Yazar: REŞİT KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARTİN PAUL WAßMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität zu Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
İnternet çağımızın vazgeçilmesidir. Ne var ki internet her zaman istenilen, arzu edilen şekilde kullanılmamaktadır. Bugün internetin“suç yeri”olduğu tartışmasızdır. Bu çalışma tüketicilerin, internette vuku bulan hileli, yanıltıcı açıklamalara karşı ne derece korunduğunu ve ne dere-ce korunması gerektiğini internet satış platformlarında gerçekleşen“açık artırma yoluyla satış”çerçevesinde ele almaktadır. Bilindiği üzere bu tür platformlar oldukça popülerdir. Bu platformlarda satıcı ve alıcı, platform işletmecisi aracılığıyla online olarak bir araya gelmekte, alış-veriş yapmaktadır. Bu tür platformlarda gerçekleşen alış-verişte tüketicilerin aldatılması ise gündelik hayatın bir parçasıdır. Bu noktada gösterilen ürün ile gönderilen ürünün farklı olması“sıradan”bir örnektir. Aldatma çok daha farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir. Fake hesaplar aracılığıyla malın fiyatının yükseltilmesi (Shill-Bidding) keza satıcının kendi profili hakkında yanıltıcı açıklamalar ile kendisini“güvenilir satıcı”kılması (Feedback-Manipulation) son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan“yaratıcı”hilelerden yalnızca birkaçıdır. Tüketicileri aldatmaya çalışan satıcılar satış metotlarına her gün yenisini eklerken, tüketiciyi hileli, yanıltıcı açıklamalara karşı koruyan normlar esas olarak online düzen değil, offline düzen düşünülerek kaleme alınmıştır. Bu durum da bu tür normların gelişen teknolojiler karşısında tüketiciyi korumada ne denli başarılı olduğunun sorgulanmasına sebep olmuştur. Çalışmada esas olarak dolandırıcılık suçu ve bu suçun önalanı olduğu kabul edilen, UWG'de düzenlenen“yanıltıcı reklam suçu”ele alınmıştır. Alman Ceza Hukukunda bu norm, dolandırıcılık suçunun önalanı olarak değerlendirilmektedir; zira norm, dolandırıcılık suçundan farklı olarak“zarar”şart koşmamaktadır. Ne var ki bu ifade kısmen doğru kısmen ise eksiktir. Gerçekten de iki suçun tipikliği karşılaştırıldığında dolandırıcılık suçunun zarar şart koştuğu, yanıltıcı reklam suçunun ise zarar şart koşmadığı görülecektir. Ancak iki suç tipi birçok açıdan daha birbirinden ayrılmaktadır. Örneğin dolandırıcılık suçu, mağdurun rolüne değer atfetmez. Diğer bir ifadeyle mağdurun yapılan hileyi basit bir gözlemle anlayabilecek olmasına rağmen anlamaması durumunda dahi dolandırıcılık suçunun gerçekleştiği kabul edilirken, yanıltıcı reklam suçu“ortalama tüketiciyi”esas alır. Dolayısıyla ortalama tüketiciyi aldatma kabiliyeti olan hile, tipik hile kabul edilir. Keza dolandırıcılık suçu“doğru bilgi”aracılığıyla da işlenebilirken, yanıltıcı reklam suçu yalnızca“yanlış bilgi”ile işlenebilir. Özellikle bu ayrım uygulamada ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu, internet platformlarında sıklıkla yaşanan bir örnek üzerinden şöyle açıklanabilir. Satıcı,“oyun konsülü, orijinal kutu, yalnızca 10 Euro”ifadesi kullanmaktadır. Tüketiciler de bu ilana inanarak parayı havale etmektedir. Satıcı da“içi boş, oyun konsülünün orijinal kutusunu”yollamaktadır. Bu örnekte dolandırıcılık suçu bağlamında hileden bahsetmek mümkündür, ancak kutunun değeri, 10 Euro veya daha az olduğuna göre zarardan bahsetmek mümkün değildir. Bu örnekte tüketiciler yanıltıcı reklam suçu ile de korunamamaktadır. Zira satıcı yanlış anlaşıl-maya müsait olsa da esasen“doğru”bir açıklama yapmış,“yalnızca kutu”sattığını açıklamıştır. Çalışmada bu tür örnekler üzerinden iki suç tipi karşılaştırılmış,“olması gereken hukuka”dair açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında internet satış platformu işletmecisinin de ceza sorumluluğu tartışılmıştır. Bu bağlamda suç genel teorisi çerçevesinde özellikle nötr hareketlerin, mesleki hareketlerin suça iştirak çerçevesinde“yardım etme”olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise ceza kanununun yer bakımından uygulanması tartışılmıştır. Zira bilindiği üzere internet, sınır tanımaz. Bu bağ-lamda yabancı bir ülkeden yurt içine yapılan hileli açıklamalarda tüketicilerin ceza normları uyarınca ne ölçüde korunduğu açıklanmış; çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet is an indispensable asset of our time. However, it is not always used as intended and desired. It is an undisputed fact that internet has become a“crime scene”today. This study examines to which extent the consumers are and must be protected against the tricky and misleading statements appearing on the internet under the scope of the“sale by auction”made through the internet sale platforms. As is well known, this type of platforms is quite popular. In these platforms, seller and buyer meet on-line through the intermediary of the platform operator and trade in this way. Deception of consumers during the shopping made on those platforms is an ordinary part of daily life. An“ordinary”example is when the product shown differs from the product delivered. Deceit may occur in various ways. Increasing the price of the product through fake accounts (Shill-Bidding) and creation of a reliable image by the seller about himself/herself by making misleading statements about his/ her profile (Feedback Mani-pulation) are only some of the creative fraud that we encounter frequently recently. While sellers attempting to deceive consumers add a new one to their sales methods on a daily basis, the norms that protect consumers from fraudulent and misleading statements were written with the offline order, not the online order. And this situation in turn led to questioning to what extent the norms have become successful in protecting the consumer against the developing technology. The present study mainly focuses on fraud and“false advertising”accepted as a foreground of fraud and edited in UWG. This norm is evaluated as the foreground of fraud in German Penal Code since, as different from the crime of fraud, the norm does not stipulate the existence of“loss”. However, this expression is partly correct and partly incomplete. Indeed, when these two typicalities are compared, it will be seen that the crime of fraud stipulates the existence of loss, but the crime of misleading advertisement does not. However, there are numerous differences between the two types of crime. For example, fraud does not attribute any value to the role of the victim. In other words, while it is accepted that the fraud occurs even if the victim did not understand the deception even though he could easily understood with a simple observation, the crime of misleading advertisement takes the“average consumer”as a basis. Consequently, the deception capable of deceiving the average consumer is accepted as a typical deception. Likewise, while the fraud may be processed by means of“correct information”, the misleading advertisement may only be processed through“wrong information”. This distinction especially causes difficulties in practice. This fact may be explained by an example frequently seen in Internet platforms: The seller uses the statement“game console, original box, for only 10 Euro”and the consumers transfer the price believing that advertisement. But the seller sends the“empty original box of the game console. In this example, it is possible to speak of cheating in the context of the crime of fraud; however, it is not possible to speak of loss since the value of the box is 10 Euro or less. In this example, consumers are not being protected under the scope of the crime of misleading advertisement, either. The seller made a ”correct“ statement, though it was easily misconstrued, and stated that he only sells ”the box.“ In the present study, two types of crimes are compared, and explanations of ”de lege ferenda“ are made. The criminal liability of the operator of the internet sales platform was also discussed in the subsequent parts of the study. In this context, it was explained whether especially neutral acts and professional acts could be evaluated as ”aiding" un-der the scope of participation in the crime within the framework of general theory of crime. The final part of the study discusses the enforcement of the penal code in terms of location, as it is well known that internet does not recognize any limits. In this context, it was noted to what extent consumers are protected under penal norms when fraudulent statements are made to the country from a foreign country, and various solutions were proposed.