Impact of weathering on the physical, mechanical and hygric properties of nine mud plaster mixes applied on strawbale walls
Dış etkenlere maruz kalmış saman balyal duvarlarına uygulanan dokuz çamur sıva karışımının fiziksel, mekanik ve higri özellikleri
- Tez No: 902106
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS-OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çamur, kil ve kerpiç gibi toprak temelli yapı malzemeleri, uygun fiyatlılık, sürdürülebilirlik ve görsel çekicilik gibi bir dizi avantaj sağlar. Bununla birlikte, bunları kullanırken birçok zorluk vardır. Toprak temelli malzemeler erozyona, suya duyarlılığa ve çatlamaya eğilimli olduğundan, dayanıklılık büyük bir endişe kaynağıdır. Bir diğer dezavantajı, sıklıkla çağdaş yapı malzemelerinden daha düşük olan yapısal mukavemetleridir. Erozyon, su hasarı ve haşere sorunları düzenli onarımlar gerektirdiğinden, gereken bakım miktarı yüksek olabilir. Toprak temelli yapının verimliliği, özellikle yüksek nem veya sert sıcaklıkların olduğu bölgelerde iklimden de etkilenebilir. Bu çalışma, toprak bileşimi, su içeriği, lif türleri, agregalar ve katkı maddeleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin hava koşullarına maruz kalma koşulları altındaki etkilerini kapsamlı bir şekilde araştırmayı ve hiçbir koruma olmadan doğaya birkaç yıl maruz kalan numunelerin fiziksel, mekanik ve higroskopik özelliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Değerlendirme fiziksel özelliklere, mekanik özelliklere, numunelerin dayanıklılığına, higroskopik özelliklere ve hidroskopik özelliklere odaklanır. Bu bulgular, çamur sıva örneklerinin bileşiminin mekanik özellikleri, özellikle basınç dayanımları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Laboratuvarda tutulan örnekler genellikle dışarıda bırakılan örneklerden daha fazla basınç dayanımına sahiptir. Higrik özellikler (su emilimi, buhar geçirgenliği ve kuruma hızı) çamur sıvanın bileşimi, özellikle eklenen organik katkı maddelerinin miktarı tarafından belirlenir. Bileşime ve maruz kalma ayarlarına bağlı olarak, kohezyonda ve yüzey aşınmasına karşı dirençte farklılıklar görülür. Zamanla, sıcaklık, nem ve yağıştaki değişiklikler çamur sıva örneklerinin özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olur, basınç dayanımında düşüşe, su emiliminde artışa ve yüzey kohezyonunda azalmaya neden olur.
Özet (Çeviri)
Earth-based building materials, such mud, clay, and adobe, provide a number of benefits, such as affordability, sustainability, and visual appeal. Nevertheless, there are a lot of difficulties in using them. Because earth-based materials are prone to erosion, water sensitivity, and cracking, durability is a major concern. Another drawback is their structural strength, which is frequently lower than that of contemporary building materials. The amount of maintenance required can be high, as erosion, water damage, and pest problems necessitate regular repairs. The efficiency of earth-based building can also be impacted by the climate, especially in areas with high humidity or harsh temperatures. This study aims to investigate the impacts of various factors including the amount of earth, water, fiber, aggregate, and different organic additives under weathering conditions and aims to investigate the physical, mechanical, and hygric properties of samples that are exposed several years to nature with no protection. The assessment focuses on physical properties, mechanical properties, the durability of samples, hygric properties, and hydric properties. These findings show that the composition of the mud-plaster samples has a substantial impact on their mechanical properties, especially their compressive strength. Samples kept in a laboratory typically have greater compressive strengths than samples left outside. The hygric properties—water absorption, vapor permeability, and drying rate are determined by the mud plaster composition, particularly by the amount of organic additives in the mix. Based on the mix composition and exposure to weathering, differences are seen in cohesiveness and resistance to surface abrasion. Over time, variations in temperature, humidity, and precipitation have a substantial impact on the properties of mud-plaster samples, causing a drop in compressive strength, an increase in water absorption, and a reduction in surface cohesiveness.