Acil servise gelen serebrovasküler hastalıklarda geliş anındaki glikoz ve beyaz küre düzeyinin prognozla ilişkisi
The relationship of glucosis and white blood cell level with prognosis in cerebrovascular diseases registered to the emergency department
  1. Tez No: 708906
  2. Yazar: AHMET BURAK ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Erişkin dönemin nörolojik hastalıkları arasında, serebrovasküler hastalıklar (SVO) sıklık ve önem açısından açıkça önde yer alır. SVO, tüm dünyada kalp-damar hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni, aynı zamanda sakatlık ve özürlülük oluşturmakta birinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle bu hastaların önlenebilir prognostik faktörleri ile mücadele hastalığın şiddetini azaltmada önemli role sahiptir. Biz çalaışmamıza acil servisten nöroloji kliniğine yatırılan 98 hastayı inceledik. Yaptığımız çalışmada bu hastaların 87'ni(%88,8) iskemik SVO, 11'nin (%11,2) hemorajik SVO olarak tespit ettik. Bu hastaların 43'ü (%43.9) erkek, 55'i (%56.1) bayan hasta idi. Hastaların medyan yaşı 73 (37-99); 19'nun (%19,4) ölümle sonuçlandığını bulduk. Diyabetes Mellitus tanısı olan hasta sayısı 27 (%27,6) 'di. Bu hastaların 94 tanaesine beyin tomografisi, 54 tanesine difüzyon MR çekildi; tomografi çekilen hastaların 60'ı (%63,8) normal, 23'ü (%24,4) enfarkt, 11'i (%11,7) hematom, dİfüzyon MR çekilen hastaların 53'de (%98,1) enfarkt tespit edildi. Bir hastaya fizik muayene ile tanı konuldu. Hastaların beyaz küre (WBC) değerlerine bakıldığında iskemik ve hemorajik SVO gruplarında beyaz küre değerlerinin normal olarak dağıldığı görülmüştür. Bu iki grubun WBC değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0.514). Hastaların glukoz değerlerine bakıldığında iskemik SVO grubunda normal dağılım göstermezken, hemorajik SVO grubunda glukoz değerleri normal dağılım göstermektedir. Bu iki grubun glukoz değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0.272). Hastanın tanısı ile prognoz arasındaki anlamlı ilişki saptanmamıştır (p=0.263). Ölenler ile sağ kalanlar karşılaştırıldığında, glukoz değerleri iki grup arasında fark yok. (glukoz için Z=-0.980, p=0.327). Bunun yanında ölen hastalarda beyaz küre değerleri anlamlı olarak sağ kalanlardan daha yüksek olarak bulunmuştur (p=0.003, t=-2.996). Hastalardan tam iyileşme sağlananlar ile sekel kalanlar arasında fark yok. Hastanın tanısı, cinsiyeti, MRI ve BT'de enfarkt olup olmaması ile ölüm arasında anlamlı ilişki yok. SVO tanısı konulan hastaların tedavi edilebilir glukoz ve beyaz küre yüksekliği hastağın şiddetinin azaltılmasında önemli rolü olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Erdem, AB. The relationship between the initial level of glucose and white blood cell with the prognosis at the patients admitted to the emergency department with cerebrevascular diseases. Ministry, Ankara Dışkapı YB Training and Research Hospital Deparment of Emergency, MD thesis, Ankara, Turkey 2011. The period of adult neurological diseases, cerebrovascular diseases, common and important. Therefore, to fight against the preventable prognostic factors in these patients has an important role in reducing the severity of the disease. In our study, during the six-month period, 98 patients admitted to the neurology servisces from the emergency department were examined retrospectively. 87 of them (88.8%) were identified as ischemic and 11 of them (11.2%) were identified as hemorrhagic CVD. 43 of these patients (43.9%) were male and median age was 73 (range: 37-99). 19 cases (19.4%) resulted in death. 27 (27.6%) of the patients diagnosed with diabetes mellitus. Computed brain tomography were performed for 94 of them, diffusion MRI were performed for 54 of them. Among the patients that CT were performed, 60 (63.8%) were reported as normal, 23 (24.4%) were reported as infarction, 11 patients (11.7%) were reported as hematoma. Among the patients that diffusion MRI were performed, 53 (98.1%) of them were reported as infarction. There isn't any significant difference between white blood cells of patients with ischemic and hemorrhagic CVA (p = 0,514). There isn't any significant difference between glucose levels of patients with ischemic and hemorrhagic CVA (p = 0,272). There isn't any significant relationship between the diagnosis and prognosis of the patients (p = 0,263). Glucose levels did not differ between the survivors and deaths (Z = -0,980, p = 0,327). In addition, white blood cell values in patients who died were found to be significantly higher than survivors (p = 0.003, t= -2,996). There was no significant relationship between death and the diagnosis of patient. The increased level of the white blood cells of patients diagnosed with CVA were considered to be an important role in the severity of the disease.