Küreselleşme ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye için bir uygulama
The relationship between globalization and economic growth: A practice for Turkey
- Tez No: 708915
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1980-2018 dönemi için küreselleşme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Toda-Yamamoto nedensellik yaklaşımı kullanarak analiz etmektir. Yapılan Toda-Yamamoto nedensellik testi sonuçlarında, ticari küreselleşmeden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü, ekonomik büyümeden finansal küreselleşmeye doğru tek yönlü, bilgi küreselleşmesi ve ekonomik büyüme arasında çift yönlü, politik küreselleşmeden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü ve ekonomik büyümeden genel küreselleşmeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ekonomik küreselleşme ile ekonomik büyüme, sosyal küreselleşme ile ekonomik büyüme, kişiler arası küreselleşme ile ekonomik büyüme ve kültürel küreselleşme ile ekonomik büyüme arasında ise herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between globalization and economic growth in Turkey for the 1980-2018 period using the Toda-Yamamoto causality approach. Toda-Yamamoto causality test results indicated a unidirectional causality running from trade globalization to economic growth, unidirectional from economic growth to financial globalization, bidirectional between information globalization and economic growth, unidirectional from political globalization to economic growth, and unidirectional from economic growth to general globalization. No causality relationship was found between economic globalization and economic growth, social globalization and economic growth, interpersonal globalization and economic growth and cultural globalization and economic growth.