Ebeveynlerin okul öncesi eğitimi tercih etme nedenleri: Zonguldak ili örneği
Parents' reasons for preferring preschool education, the example of Zonguldak province
- Tez No: 708916
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Okul öncesi eğitim çağı bireyin yaşamındaki en değerli dönemdir, dolayısıyla bu dönemde alınacak eğitim de kritik bir öneme sahiptir. Yapılan araştırmalar, eğitime çok küçük yaşlarda başlanılmasının gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için okul öncesi eğitim kurumları ve ebeveynlerin birbirlerinin beklentilerinin farkına varmaları ve ortak bir noktada hemfikir olmaları gerekmektedir. Bu çalışma ebeveynlerin okul öncesi eğitimi tercih etme nedenlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun yanı sıra ebeveynlerin okul öncesi eğitimden beklentileri ve okul öncesi eğitim idealleri de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki kamu okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 3-6 yaş grubu çocukların ebeveynlerinden oluşmuştur. Karma yöntemle çalışılan bu araştırmanın nicel boyutuna 313 ebeveyn, nitel boyutuna ise 25 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada veriler anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistiklerden, nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular ebeveynlerin okul öncesi eğitimi önemsediğini ve çocuklarının hayata ilk adımlarında gerekli gördüklerini göstermektedir. Bununla birlikte, ebeveynler okul öncesi eğitimin zorunlu ve ücretsiz olması gerektiğini düşünmektedir. Ebeveynler okul öncesi eğitim kurumunun evine ya da iş yerine yakın olmasını, öğretmenlerin okul öncesi eğitim programına hâkim olmasını ve öğretmenlerin çocuklarına karşı şefkatli olmalarını, kurumun fiziksel koşullarının okul öncesi dönem çocuğuna uygun ve güvenli olmasını, uygulanan eğitim programının çeşitlilik göstermesini beklemektedir. Ebeveynlerin okul öncesi eğitimi tercih etme nedenleri çocukların iletişim becerisi ve özgüven kazanması, üst öğrenime hazırlanması ve sosyalleşme olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool education age is the most valuable period in an individual's life, so the education to be received in this period also has a critical importance. Researches have shown that it is necessary to start education at a very young age. In order to raise physically and mentally healthy individuals, preschool education institutions and parents need to be aware of each other's expectations and agree on a common point. This study was conducted to examine the reasons why parents prefer pre-school education. In addition, parents' expectations from pre-school education and pre-school education ideals were also examined. The sample of the study consisted of the parents of children aged 3-6, who attended public education institutions affiliated to the Zonguldak Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. 313 parents participated in the quantitative part of this research, which was studied with a mixed method, and 25 parents participated in the qualitative part. In the research, the data were collected by a questionnaire and a semi-structured interview form. Descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. The findings obtained in this study show that parents care about pre-school education and consider it necessary in the first steps of their children's life. At the same time, parents think that pre-school education should be compulsory and free. Parents expect that the preschool education institution's being close to their home or workplace, that the teachers have a good command of the pre-school education program and that the teachers are compassionate towards their children, that the physical conditions of the institution are suitable and safe for the preschool children and that the training program implemented to be diverse. It has been determined that the reasons why parents prefer pre-school education are their children's gaining communication skills and self-confidence, their preparation for higher education, and socialization.