Kur'an-ı Kerîm'in ilk üç sûresi (Fâtiha, Bakara, âl-i İmran) özelinde İbn Kesîr'in, Taberî'nin tercihleri hakkındaki görüşlerinin tahlili
Analysis of Ibn Kathir's views on Tabari's preferences in the first three suras of the Qur'an
- Tez No: 708921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN SAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Rivayet tefsiri denilince akla gelen ilk iki isim şüphesiz Taberi ve İbn Kesir olacaktır. Tefsir ilminde öncü olan, gerek kendi dönemlerinde gerekse daha sonra tefsir yazanlar için ilham kaynağı olan Taberi ve İbn Kesir, tefsir metotlarının genel bir yaklaşımla aynı sayılmasına rağmen birçok izah, yorum, anlayış ve bakış açısı farklılıkları sergileyebilmektedir. İster tefsir tekniği açısından isterse kişisel ayrılıklar açısından olsun ortaya çıkan bu farklılıklar aslında bu iki müfessirin, detaylarda farklı usul ve bakış açıları taşıyor olabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu farklılıkları ortaya koymak, Kuran ayetlerini anlama konusunda hem çeşitliliklerin ortaya çıkmasına vesile olacak hem de ayetlerin daha iyi anlaşılması için bu alanda çalışanlara rehberlik edecektir. Kuran ayetlerinin temel usul kaidelerine zarar vermeden anlaşılma çabası içinde olanlar, çalışmamızda yer alan konular ışığında rivayet tefsirlerinin gerçekte birbirlerinden çok farklı izahlar ortaya koyduklarına şahit olabileckleri açıktır. Ayrıntı gibi görülen bu farklılıklar, hakikatte birer anlam zenginliği olarak karşımıza çıkabilmektedir. Çalışmamız, bu iki müfessir karşılaştırılırken dikkate alınması gereken hususları ortaya koyması bakımından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tabari and Ibn Kathir are undoubtedly the first two names that come to mind when it comes to interpretation of the narration. Tabari and Ibn Kesir, who were pioneers in the science of tafsir and were a source of inspiration for those who wrote tafsir both in their own times and later, although the methods of tafsir are considered the same with a general approach, we witness that they show many differences in explanations, interpretations, understandings and points of view as we will reveal in our study. These differences, whether in terms of tafsir technique or personal differences, actually show that these two commentators have different methods and points of view in details. Revealing these differences will lead to the emergence of diversity in understanding the verses of the Qur'an and will guide those working in this field in order to better understand the verses. Those who are trying to understand the Qur'anic verses without harming the basic procedural rules will witness that the interpretations of the narration actually put forward very different explanations in the light of the subjects in our study. These differences, seen as details, are in fact a richness of meaning. Our study is also important in terms of revealing the issues that should be taken into account when comparing these two commentators.