Isı yalıtım levhası seçimi için CCSD yöntemine dayalı yeni bir bulanık grup karar verme yaklaşımı: Bir vaka çalışması
A novel fuzzy group decision-making approach based on CCSD method for thermal insulation board selection: A case study
- Tez No: 708929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya'da kaynakların sınırlı olması ve bu kaynaklara ait enerji maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile yapılarda ve birçok farklı alanda enerji tasarrufunun yapılması zorunlu hale gelmektedir. Yapılarda enerji tasarrufunun yapılabilmesi için ısı yalıtım levhaları kullanılmaktadır. Fakat ısı yalıtım levhalarının teknik özellikleri, çevreye olan etkisi ve uygulama özelliklerinin farklı olması yüklenici firmalar ve bu konudaki uzman kişilerin karar verebilmelerini zorlaştırmaktadır. Isı yalıtım levhası seçimi için kullanılan bulanık karar verme yöntemlerinin farklı sonuçlar vermesi karar alacak olan kişilerin kararını belirlemesini güçleştirmektedir. Bundan dolayı yapılan bu çalışmada, bulanık karar verme yöntemlerinden olan Bütünleştirilmiş Sezgisel Bulanık AHP ve Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemi ile elde edilen yakınlık katsayısı sonuçları ile Sezgisel Bulanık TOPSIS ve Bütünleştirilmiş Bulanık AHP ve Bulanık TOPSIS yöntemlerinin yakınlık katsayısı sonuç değerleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, uygulanan üç yöntemin yakınlık katsayısı sonuç değerleri ile Korelasyon Katsayısı ve Standart Sapma (CCSD) yöntemi kullanılarak final sonuç değerleri bulunmuştur. Böylece, ısı yalıtım levhası final tercih sıralaması yapılmıştır. Önerilen ağırlıklı CCSD yöntemine dayalı bulanık grup karar verme yaklaşımına göre gri EPS ısı yalıtım levhası ilk tercih olarak belirlenmiştir. Farklı şartların etkisini de analiz etmek için ağırlıklı CCSD yöntemi kullanılarak farklı senaryolarda duyarlılık analizi çalışmaları yapılmıştır. Bu duyarlılık analizinin sonucuna göre çoğunlukla tercih edilen ısı yalıtım levhası, taş yünü ve gri EPS olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the limited resources in the world and the high energy costs of these resources, it becomes necessary to save energy in buildings and many different areas. In order to save energy in buildings, thermal insulation boards are used. However, the technical characteristics, environmental impact, and application characteristics of thermal insulation boards are different, making it difficult for contractors and experts in this field to make decisions. The fuzzy decision-making methods used for selecting thermal insulation boards give different results makes it difficult for the people who will decide to determine their decision. Therefore, in this study, the obtained results were compared considering the closeness coefficient results obtained by the Integrated Intuitionistic Fuzzy AHP-TOPSIS method, the Intuitionistic Fuzzy TOPSIS, and Integrated Fuzzy AHP-TOPSIS methods. In this study, the closeness coefficient result values of the three methods applied, the Correlation Coefficient, and the Standard Deviation (CCSD) method was used to find the final result values according to the general evaluation values. For the decision-makers, the final preference order of the thermal insulation board was made using the fuzzy group decision-making group based on the CCSD method. In order to analyze the effect of different conditions, sensitivity analysis studies were carried out in different scenarios by using the weighted CCSD method. According to the result of the proposed approach, gray EPS thermal insulation board was determined as the first choice. Sensitivity analysis was utilized taking into account each decision-maker's preference and criteria. Rock wool and gray EPS were mostly chosen.