Gazbeton ısı yalıtım levhasının, taş yünü ısı yalıtım malzemesi ile karşılaştırılarak, bina enerji performansı ve ısınma maliyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of gas concrete thermal insulation board on building energy performance and heating cost by comparing it with stone wool thermal insulation material
- Tez No: 743044
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ve Erzurum illeri için yüksek binalarda iki farklı yanmaz özellikli yalıtım malzemesi kullanılarak bina dış duvarlarının optimum yalıtım kalınlıkları belirlenmiştir. Hesaplamalar ömür maliyet analizine göre ısıtma derece gün değerlerini kullanarak yapılmıştır. Yakıt olarak doğalgaz kullanılmıştır. Yalıtım malzemesi olarak taş yünü ve gazbeton ısı yalıtım levhası seçilmiştir. Bu durumda dış duvarlara bu yalıtım malzemeleri uygulanarak, artan yalıtım kalınlıklarına göre optimum yalıtım kalınlığı, enerji tasarrufu ve geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Optimum insulation thicknesses of building exterior walls were determined by using two different non-combustible insulation materials in high-rise buildings. Calculations were done by using heating degree-days values concerning life-cycle cost analysis. Natural gas was used as fuel. Stone wool and gas concrete thermal insulation board were chosen as insulation materials. In this case, by applying these insulation materials to the outer walls, the optimum insulation thickness, energy-saving and payback period were calculated according to the increasing insulation thicknesses.