An artificial intelligence application with image recognition
Görüntü tanıma ile bir yapay zeka uygulaması
- Tez No: 708959
- Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, görüntü işleme algoritmalarını uygulamak ve testlerini yapmak için öncelikle temel bir program geliştirilmiştir. Görüntü yükleme (sabit sürücüden ve internet kamerasından), görüntü dilimleme ve karıştırma işlevleri uygulanmıştır. Komşu aday hücrelerle tek taraflı kenar algılamaya dayalı bulmaca çözme algoritması geliştirilmiş, test edilmiş ve farklı görüntülerle analiz edilmiştir. Bunun bir sonucu olarak, yapboz parçalarının (Tetris oyun parçaları gibi) gruplandırılmasına dayalı yeni bir algoritmanın temeli uygulanmıştır. Bulmacalardaki parça sayısına göre genişlik ve yükseklik sınırı koşulları eklenmiştir. En uygun çözümün bulunması ve çözüm performansını artırmak için birden fazla çözümün otomatik olarak yapılması sağlanmıştır. İkinci aşamada, en düşük eşleşme puanına sahip parçalar, daha iyi çözümler için kendi aralarında değiştirilmiştir. Program, Tetris Modu ve Döndürülmemiş Parçalar Modu olmak üzere iki bölümden oluşur. Tetris Modunda, belirli bir eşiğin altında benzerliğe sahip parçalar birlikte gruplandırılır. Bu gruplar, kullanıcı arayüzünde sağ tarafdaki Çözümler Penceresinde görüntülenir. Döndürülmemiş Parçalar Modunda, çözümler ve puanlar da burada resim olarak görüntülenir. Çözüm sürecinde parçaların simülasyonu, boş/aday boşlukların gösterilmesi, bulmaca sınırlarının gösterilmesi ve Çözümler Penceresinde çözümlerin gösterilmesi aynı anda gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the base program is developed for implementing and testing image processing algorithms. Image loading (from hard drive and webcam), image slicing and mixing functions are implemented. Puzzle solving algorithm based on one side edge detection with candidate adjacent cells is developed, tested and analysed with different images. As a consequence of this, the base of a new algorithm based on grouping jigsaw pieces (like Tetris game pieces) is applied. Width and height limit conditions are added according to the number of pieces in the puzzles. It has been provided to make multiple solutions automatically to increase the solution performance for choosing the optimal solution. On the second stage, pieces with lowest match scores are swapped among themselves for better solutions. The program consists of Tetris Mode and Unrotated Pieces Mode. In the Tetris Mode, pieces with similarity below the threshold are grouped together. These groups are displayed in the Solutions Window on the GUI. In the Unrotated Pieces Mode, the solutions and their scores are displayed here as images. Simulation of pieces, displaying empty/candidate spaces, puzzle boundaries and displaying the solutions in the Solutions Window are carried out at the same time, during the solution process.