Potansiyel anti-tümör aktifliğe sahip yeni elliptisin ve olivasin türevlerinin sentezi
Synthesis of potential anti-cancer new ellipticine and olivacine derivatives
- Tez No: 708958
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alkaloitler bitkiler tarafından doğal olarak sentezlenen, heterosiklik yapısında heteroatom olarak azot içeren, bazik karaktere sahip kimyasal bileşiklerdir. Büyük ölçüde farmakolojik etkilere sahip olan bu bileşikler ilk olarak 1805 yılında Serturner ile dikkatleri üzerine çekmiş olsalar da günümüzde birçok kişinin çalışma alanını oluşturmaktadırlar. Elliptisin ve Olivasin alkaloitleri pirido[4,3-b]karbazol yapısını barındıran ve antitümör aktiviteye sahip olan önemli bileşiklerdir. Karbazoller; konjuge yapıda olmaları, elektron donör olmaları ayrıca çözünebilir yapıların, halkalı yapıya geçişini kolaylaştırması gibi özellikleri vardır. Karbazol molekülü ile piridin molekülü bağ yaptıklarında piridokarbazol olarak adlandırılan bileşik meydana gelir. Piridokarbazol bileşikleri ilk olarak bitkilerden izole edilmiştir. Alkaloit sınıfında olan bu bileşiklerin biyolojik aktiflikleri, yapılan birçok çalışmada ortaya çıkmış ve sayısız yeni türevler sentezlenerek literatüre eklenmiştir. Piridokarbazol bileşiklerinin DNA yapısına girmelerinden dolayı ilaç tasarımı için uygun bir iskelet oluşturduğu düşünülmektedir. Piridokarbazol bileşiklerinden Elliptisin ve Olivasinin de yüksek oranda antitümör özellikleri bilinmektedir. Bu çalışmada, yeni sentetik yol kullanarak pirido[4,3-b]karbazol ve pirido[3,4-b]karbazol iskeletlerinin oluşumu denenmiştir. Oktahidropirido[3,4-b]karbazol türevi sentezi gerçekleştirilmiş, ayrıca birçok tetrahidrokarbazol türevi sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve QTOF (MS) spektrofotometre cihazları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alkaloids are chemical compounds with basic character, naturally synthesized by plants, containing nitrogen as heteroatoms in their heterocyclic structure. Although these compounds, which have largely pharmacological effects, first attracted attention with Serturner in 1805, they are the field of study of many people today. Ellipticin and Olivacine alkaloids are important compounds that have prido[4,3-b]carbazole structure and have antitumor activity. Carbazoles; They have properties such as being conjugated, being an electron donor, and facilitating the transition of soluble structures to the ring structure. When the carbazole molecule and the pyridine molecule bond, the compound called pyridocarbazole is formed. Pyridocarbazole compounds were first isolated from plants. The biological activities of these compounds, which are in the alkaloid class, have emerged in many studies and numerous new derivatives have been synthesized and added to the literature. It is thought that pyridocarbazole compounds form a suitable framework for drug design because they enter the DNA structure. Ellipticin and Olivasine, which are pyridocarbazole compounds, are also known to have high antitumor properties. In this study, we tried the formation of pyrido[4,3-b]carbazole and pyrido[3,4-b]carbazole skeletons using the new synthetic route. Synthesis of octahydropyrido[3,4-b]carbazole derivative was carried out. In addition, many tetrahydrocarbazole derivatives were synthesized. The structures of the synthesized compounds were elucidated with FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and QTOF (MS) spectrophotometer devices.