Yerel yazındaki girişimcilik makalelerinin bibliyometrik analizi: 2015-2020 yılları aralığı
Bibliometric analysis of entrepreneurship articles in local literature: Years between 2015-2020
- Tez No: 708969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAHRA SAYĞAN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik krizler, işsizlik sorunlarında artışa neden olmaktadır. Ekonomik büyümenin sağlanabilmesi, toplumsal kalkınma ve refah düzeyinin yükseltilebilmesi, işsizlik ile mücadele yöntemlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu mücadelede, yaşanan ekonomik krizleri iyi değerlendirebilen girişimciler ve girişimcilik konusu, toplumsal gelişmede etkili rol oynamaktadır. Bibliyometrik araştırmalar, incelenen ilgili yıllar aralığındaki, konu ya da alanın bilimsel gelişim seyrini ortaya çıkarması bakımından önem taşımaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, yerel yazındaki girişimcilik makalelerinin bibliyometrik profilini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda 01.01.2015-01.01.2021 tarihleri aralığında“Dergipark Akademik”veritabanında yayınlanan girişimcilik makaleleri, bibliyometrik bir analize tabi tutulmuştur. Ulaşılan 736 makale bibliyometrik analiz dahilinde belirlenen“makalelerin yayınlandıkları yıllar, yazar sayıları, yazarların unvanları, yazarların bağlı bulundukları üniversiteler ve birimler, makalelerin yayınlandıkları dergiler ve bu dergilerin Tr Dizin Ulakbim indeksinde taranma durumları”kriterleri doğrultusunda incelenmiştir. Buna ek olarak makaleler, özet kısımları açısından içerik analizine tabi tutulmuş ve“odaklandıkları konular”listesi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda makalelerin en çok 2018 yılında yayınlanmış oldukları, çoğunluklu olarak iki yazarlı ve Dr. Öğr. Üyesi akademik unvana sahip yazarlar tarafından yazılmış oldukları, yazarların çoğunluklu olarak Süleyman Demirel Üniversitesine ve birimler açısından da çoğunluklu olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı oldukları ulaşılan dikkat çekici bulgulardandır. 736 makalenin, toplamda 323 farklı dergide yayınlanmış olduğu, bu dergilerden 2021 yılı itibariyle 132 tanesinin Tr Dizin Ulakbim indeksinde taranmakta olduğu ve en çok makalenin MANAS Sosyal Araştırmalar Dergisinde yayınlanmış olduğu ulaşılan diğer bulgulardandır. Makalelerin özet kısımlarına yapılan içerik analizi ile ulaşılan“odaklanılan konular”listesinde ise makalelerin çoğunluğunun en çok“girişimcilik eğilimi”ve“kadın girişimciliği”konularına odaklanmış oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, economic crises cause an increase in unemployment problems. Ensuring economic growth, raising the level of social development and welfare vary depending on the methods of restricting unemployment. Entrepreneurship and entrepreneurs, who can evaluate economic crises well in this situation changing them to advantages, play an effective role in social development. Bibliometric studies are important in terms of revealing the scientific development process of the topic or the field in the relevant years. The aim of this study is to reveal the bibliometric profile of the entrepreneurship articles in local literature. For this purpose, articles on entrepreneurship published in the“Dergipark Academic”database between 01.01.2015 and 01.01.2021 were subjected to a bibliometric analysis. 736 articles obtained were examined in accordance with the criteria of“the years the articles were published, the number of authors, the titles of the authors, the universities and units of the authors, the journals in which the articles were published and the indexing status of these journals in the Tr Index Ulakbim ”. In addition, the articles were subjected to content analysis in terms of their abstracts and their“focused topics”were tried to be revealed out. Accordingly, most of the articles were published in 2018 and mostly were written by two authors and Assist. Profs. The authors of the articles were mostly affiliated to Süleyman Demirel University and they were mostly affiliated to the Faculty of Economics and Administrative Sciences in terms of their university and units. Also obtained 736 articles were published in totally 323 different journals, 132 of them were indexed in Tr Ulakbim Index as of 2021, and most of the articles were published in the MANAS Journal of Social Studies Journal. Also, by content analysis, it is found that obtained 736 articles were mostly focused respectively on“entrepreneurship tendency”and“women's entrepreneurship”topics.