Tereddütlü Bulanık SWARA yöntemi ile uluslararası firmaların ihracat performanslarının değerlendirilmesi
Investigating export performance of international companies with the Hesitant Fuzzy SWARA
  1. Tez No: 708968
  2. Yazar: SENEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ, DOÇ. DR. YILMAZ DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada ticaretin küreselleşmesi, yeni pazarların ortaya çıkmasıyla birlikte ihracatın önemi de artmıştır. Firmaların ihracata yönelmeleri ve oluşan rekabet ortamında var olabilmeleri için dış pazarda önem vermeleri gereken faktörler vardır. Bu çalışmanın amacı ihracatı etkileyen kriterleri belirlemek ve ihracatta ne derecede önemli olduklarını tespit etmektir. Öncelikle konunun önemine değinmek amacıyla ihracatın faydaları araştırılmıştır, ihracat performansını etkileyen kriterler belirlenmiştir. İhracat performansını hesaplamak için 3 ana kriter ve 16 alt kriter belirlenmiştir ve ihracat alanında 5 uzman kişi ile görüşülmüştür. Kriterlerin önem derecelerinin hesaplanması için dilsel ifadeler kullanılmıştır. Uygulamada kullanılan kriterlerin ağırlıklarını hesaplamak için Tereddütlü Bulanık SWARA yöntemi kullanılmıştır ve firmaların ihracat performansları hesaplanmıştır. Sonuç olarak ihracat yapan firmaların ihracat performansını etkileyen tek bir kriter olmadığı yönetici özelliklerinin, sürdürülebilirliğin ve üretilen ürün özelliklerinin ihracat yapabilmede öne çıkan kriterler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization of trade in the world and the emergence of new markets, the importance of exports has also increased. There are factors that need to be given importance in the foreign market in order for companies to tend to export and exist in the emerging competitive environment. The aim of this study is to determine the criteria affecting exports and to determine how important they are in exports. First of all, in order to emphasize the importance of the subject, the benefits of export have been researched and the criteria affecting export performance have been determined. In order to calculate export performance, 3 main criteria and 16 sub-criteria were determined and 5 experts in the field of export were interviewed. Linguistic expressions were used to calculate the importance of the criteria. Hesitant Fuzzy SWARA method was used to calculate the weights of the criteria used in the application and the export performances of the firms were calculated. As a result, it has been determined that there is not a single criterion affecting the export performance of exporting companies, managerial characteristics, sustainability and product characteristics are the prominent criteria in exporting.