Elektrik ileten ana kon güta perka tekniğinin in vitro ve in vivo doğruluğunun incelenmesi
Evaluation of electrical conductive master cone gutta percha technique in vitro and in vivo
- Tez No: 70898
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEV MIHÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Elektrik ileten ana kon gütaperkanın doğruluğunun invitro incelemesi çekilmiş 60 tek köklü insan dişinde, invivo incelemesi ise gönüllü 42 hastanın çeşitli sebeblerden dolayı çekimine karar verilmiş dişlerindeki 52 kök kanalında yapıldı. Elektrik ileten kon gütaperkanın kullanımı için yeni nesil elektronik apeks bulucu cihazlardan frekans tip Endex seçildi, invitro deneyin ilk aşamalarında, Endex'in çeşitli şartlardaki doğruluğu denendi, invitro şartlarda Endex, tamamen kuru kanallarda ve NaOCI, insan kanı, distile su ve anestezik solüsyon varlığında, elektronik kanal boyu ölçümleri için kullanıldı. Elde edilen elektronik ölçümler dişlerin gerçek kanal uzunlukları ile karşılaştırıldı. Kök kanalları tamamen kuru olduğunda veya kanallarda distile su, kan, NaOCI ve anestezik solüsyon varlığında gerçekleştirilen tüm elektronik ölçümlerde, dişlerin gerçek kanal uzunlukları arasında anlamlı fark bulundu (p0.05), kanalda distile su varlığında yapılan elektronik ölçümlerle (p>0.05) ve kök kanallarında pıhtılaşması engellenmiş insan kanı varlığında gerçekleştirilen elektronik-ölçümlerle (p>0.01) aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. Buna karşın kuru ortamda yapılan elektronik ölçümler, kanallarda anestezik solüsyon varlığında yapılanlarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü(p0.05). Dişlerin çekiminden sonra elde edilen gerçek uzunluklarla, biyomekanik preparasyon öncesi elektronik ölçümlerle elde edilen karşılaştırması yapıldığında, aralarında anlamlı fark olmadığı (p>0.05) buna karşın, gerçek uzunluklarla ensturumantasyon sonrası yapılan elektronik ölçümler arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulundu (p0.05), kanalda distile su varlığında yapılan elektronik ölçümlerle (p>0.05) ve kök kanallarında pıhtılaşması engellenmiş insan kanı varlığında gerçekleştirilen elektronik-
Özet (Çeviri)
ölçümlerle (p>0.01) aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. Buna karşın kuru ortamda yapılan elektronik ölçümler, kanallarda anestezik solüsyon varlığında yapılanlarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü(p0.05). Dişlerin çekiminden sonra elde edilen gerçek uzunluklarla, biyomekanik preparasyon öncesi elektronik ölçümlerle elde edilen karşılaştırması yapıldığında, aralarında anlamlı fark olmadığı (p>0.05) buna karşın, gerçek uzunluklarla ensturumantasyon sonrası yapılan elektronik ölçümler arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulundu (p0.05), kanalda distile su varlığında yapılan elektronik ölçümlerle (p>0.05) ve kök kanallarında pıhtılaşması engellenmiş insan kanı varlığında gerçekleştirilen elektronik--101- (5.8%) passed beyond apical foramen, 1 stayed at apical foramen and the rest 48 (92.3) stayed short of apical foramen. Evaluating the results obtained, it was found that frequency type apex locator Endex is capable to make avaible measurements in spite of the electrolytes that are possibly present in the root canals. Statistically significant difference that can only be seen in the presence if anesthetic solution in the root canals showed that a great cone must be taken in making electronical measurements in using intra pulpal anesthesia tecnique. Finally, determination of root canal length and working length by electronic methods and usage electric conducting master cone will decrease possible occurring complication caused by reoentgenologic retreatments in radiasyon sensitive patients and in mothers of the early stage of pregnancy.