Turkish makam music composition by using deep learning techniques
Derin öğrenme teknikleri kullanılarak Türk makam müziği bestelenmesi
- Tez No: 708985
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Müzik ve diğer güzel sanat dalları her ne kadar insan olmanın bir parçası olarak kabul edilmişse de insanlar tarih boyunca bu alanlarda yeni yaratılar ortaya koymak için çeşitli yöntem ve algoritmalar geliştirmişlerdir. Özellikle son yüzyılda bilgisayarın icat edilmesi ve zaman içinde işlem kapasitesinin katlanarak artması ile sanatsal yaratıcılıkta yeni yöntemler denenmiş ve ilgili alanlarda ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Yapay zekâ biliminin bir alt alanı olan derin öğrenme teknikleri ile geliştirilen yapay besteciler, disiplinler arası çalışmalarda yer almış ve ortaya çıkardıkları yapay besteler, konu ile ilgilenenler tarafından büyük bir merak ve ilgi ile takip edilmeye başlanmıştır. Ancak derin öğrenme tekniklerini kullanarak müzik besteleme çalışmaları çoğunlukla batı müziği üzerine yapılmış, Türk Makam Müziği bu alanda yalnız kalmıştır. Bu tez çalışması kapsamında derin öğrenme teknikleri kullanarak otomatik olarak Türk Makam Müziği besteleyebilen bir sistem ve bu sistemin kolay kullanımı için web tarayıcısında çalışan bir grafiksel arayüz geliştirilmiştir. Otomatik Türk Makam Müziği Bestecisi adı verilen sistem, kullanıcısından 8 adet başlangıç notası alıp kullanıcı tercihine göre Hicaz veya Nihâvent Makamlarından birinde Aksak veya Düyek Usûllerde bir yaratı oluşturabilmektedir. Oluşturulan yapay beste Mus2 isimli uygulama ile açılabilecek bir formatta oluşturulup kullanıcının bilgisayarına kaydedilebilmektedir. Oluşturulan yapay besteler, çeşitli ölçütlere göre kaynak veri seti ile karşılaştırılmış ve aralarında yaklaşık %84 benzerlik olduğu görülmüştür. Geliştirilen sistem ve kullanıcı arayüzü açık kaynak olarak paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although music and other forms of fine arts have been accepted as a part of human existence, people have developed various methods and algorithms throughout history to create new creations in these domains. Especially in the last century, with the invention of the computer and the exponential increase in its processing capacity, new computational methods in artistic creativity have been tried and interesting results have been obtained in related fields. Artificial composers, developed with Deep Learning techniques, which is a sub-field of artificial intelligence, took part in interdisciplinary studies and their artificial compositions began to be followed by those who are interested in the subject with great curiosity and interest. However, the studies of composing music using Deep Learning techniques were mostly performed on Western Music, and Turkish Maqam Music remained untouched in this arena. In the execution of this thesis, a system that can automatically compose Turkish Makam Music using Deep Learning techniques and an easy-to-use web-browser based graphical interface has been developed. The system, called Automatic Turkish Makam Music Composer (ATMMC), takes 8 starting notes from its user and creates a composition in Aksak or Düyek Usûls in one of Hicaz or Nihâvent Makams, depending on the user's preference. Artificial compositions created by ATMMC can be stored in the user's computer to be opened with Mus2 application. Generated artificial compositions were compared with the source data set according to various metrics and it was seen that there was approximately 84% similarity between the source dataset and artificial compositions. The developed system and its user interface are shared as an open-source project.