Preparation of natural fiber reinforced self polishing paints and evaluation of antifouling performances
Doğal liflerle güçlendirilmiş kendi yüzeyini temizleyen boyaların hazırlanması ve antifouling performanslarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 708984
  2. Yazar: GUDRAT SAFAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Biyofouling, canlı organizmaların temas ettikleri yüzeylerde birikmesi olarak tanımlanabilir. Biofouling, geminin ağırlığı, sürtünme direnci, yakıt tüketimi gibi parametrelerini arrtırabilir ve geminin manevra kabiliyetinin azaltır. Antifouling boyalar kullanılarak biyofouling önlenir. Antifouling boyalar iki kategoriye ayrılabilir. Bunlardan biri, boya matrisinden kimyasal olarak aktif maddelerin salınımına dayanmaktadır. Diğeri ise herhangi bir kimyasal salınım gerektirmez. Kendi yüzeyini temizleyen antifouling boyalar, matrislerinden kimyasal olarak aktif maddeler salan bir boya sınıfıdır. Boya formülasyonlarında Jüt ve Keten gibi doğal lifler ve Rockforce MS730-Roxul 1000, Rockforce MS675- Roxul 1000 gibi ticari lifler kullanılmış ve kendi yüzeyini temizleme yüzdesindeki değişimler bu tezde incelenmiştir. Fiber takviyeli antifouling boya formülasyonunda kullanılan biyosidal ajan econea, Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kullanılarak analiz edilmiştir. Econea eko-toksisitesi, Artemia salina kullanılarak değerlendirilmiştir. Mekanik özellikler, doğrudan darbe ve çapraz kesme testleri ile incelenmiştir. Boyaların antifouling performansları hakkında bilgi edinmek için saha testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, doğal lifler, çevre dostu kendinden cilalı boyalar geliştirmek için değerlendirilebilir. Boya formülasyonunda lifler kullanılarak mekanik olarak güçlü ve çevre dostu boyalar formüle edilebilir.
Özet (Çeviri)
Biofouling can be described as the accumulation of living organisms on the surfaces that they get in contact with. Biofouling can increase parameters such as weight of ship, drag resistance, fuel consumption and decrease ship's maneuverability. Biofouling is prevented by using antifouling paints. Antifouling paints can be classified into two categories. One of them is based on release of chemically active substances from paint matrix. The other one does not require any kind of chemical release. Self-polishing antifouling paints are a class of paints that release chemically active substances from their matrices. Natural fibers such as Jute and Linen fibers and commercial fibers such as Rockforce MS730-Roxul 1000, Rockforce MS675-Roxul 1000 were used in paint formulations and the changes in self-polishing percentages were studied in this thesis. Biocidal agent econea, that was used in fiber-reinforced antifouling paint formulation, was analyzed by using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). The eco-toxicity of econea was assessed by using an Artemia salina. Mechanical characteristics was studied by direct impact and crosscut tests. To gain information about antifouling performances of the paints field tests were made. In conclusion, natural fibers can be evaluated to develop eco-friendly self-polishing paints. Mechanically reinforced and ecofriendly paints can be formulated by using fibers in paint formulation.