Android tabanlı cihazlar ile rüzgar gücü kestirimi ve fizibilite çalışması
Wind power estimation and feasibility using android-based mobile devices
  1. Tez No: 709020
  2. Yazar: MUSTAFA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Elektrik üretiminde kullanılan kaynakların önemli bir kısmının fosil yakıtlardan oluştuğu bilinmektedir. Dünyadaki fosil kaynakların sınırlı olması nedeniyle son yıllarda elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar artmıştır. Bu yatırımların büyük bir kısmını rüzgar enerjisi oluşturmaktadır. Rüzgar enerjisine olan ihtiyacın ve talebin artmasıyla birlikte, rüzgar gücünün kestiriminin ve fizibilitesinin yapılması konuları önem kazanmıştır. Mobil cihazların yaygınlaşması ve gelişmesi hayatımızın birçok noktasında kolaylık sağlamaktadır. Rüzgar hızı verilerinin elde edilmesi ile rüzgar gücü potansiyelinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak fizibilitesinin yapılması mobil cihazlar ile gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada konuma göre internetten elde edilen güncel rüzgar hızı verileri ile rüzgar gücü kestirimini yapan ve belirlenen konuma rüzgar türbini yatırımı yapılması durumunda verimlilik sonucunu veren bir android mobil uygulama tasarlanmıştır. Uygulamada rüzgar enerjisi potansiyelini belirlemede en sık kullanılan istatistiklerden biri olan weibull olasılık yoğunluk fonksiyonu kullanılmıştır. Arayüz çok sade ve anlaşılır şekilde oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuçlar mobil uygulama üzerinden kolaylıkla rüzgar hızı potansiyelinin belirlenebileceğini ve bölgeye yatırım yapılması durumunda verimlilik sonuçlarının elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that a significant part of the resources used in electricity generation consists of fossil fuels. Due to the limited fossil resources in the world, investments in renewable energy sources have increased in electricity generation in recent years. A large part of these investments consists of wind energy. With the increase in the need and demand for wind energy, the issues of estimating and feasibility of wind power have gained importance. The spread and development of mobile devices provides convenience in many aspects of our lives. With the acquisition of wind speed data, the determination of the wind power potential and the feasibility of it can be done with mobile devices. In this study, an android mobile application was designed that makes wind power estimation with the current wind speed data obtained from the internet according to the location and gives the efficiency result in the case of a wind turbine investment in the determined location. In practice, weibull probability density function, which is one of the most frequently used statistics to determine the wind energy potential, is used. The interface has been tried to be created in a very simple and understandable way. The results show that the wind speed potential can be determined easily via the mobile application and efficiency results can be obtained if investment is made in the region.