Örgütsel güven ve örgütsel demokrasi ilişkisi: Sağlık çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relationship between organizational trust and organizational democracy: A study for healthcare employees
- Tez No: 709036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KIRILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgütsel güven konusu örgütsel amaçların gerçekleştirilmesi, performans, verimlilik ve örgütsel bağlılık gibi konularda önemli görülmektedir. Literatürde örgütsel güven düzeyi ve ilişkili olduğu değişkenlerle ilgili çokça çalışma yer almaktadır. Bununla birlikte örgütlerde çalışan katılımı için önemli görülen bir diğer değişken örgütsel demokrasi algılarıdır. Bu çerçevede değişkenler arasında ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Mevcut tez çalışmasında asıl amaç örgütsel güven düzeyleri ve örgütsel demokrasi algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmanın diğer amaçları örgütsel güven düzeylerinin örgütsel demokrasi algılarına etkisini ortaya koymak ve örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel demokrasi algılarının sosyo-demografik özelliklere göre bir farklılık gösterip göstermediğini belirlenmesi şeklindedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Örgütsel güven düzeyinin belirlenmesi için Bromiley ve Cummings (1996) tarafından geliştirilen, Türkçe çevirisi Tüzün'ün (2006) çalışmasından alınan“Örgütsel Güven Envanterinin Kısa Formu”ve örgütsel demokrasi algısının belirlenmesi için Geçkil ve Tikici (2015) tarafından geliştirilen“Örgütsel Demokrasi Ölçeği”ile sosyo-demografik özelliklerin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımsız örneklerde t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ortalamalar örgütsel güven (3,14±0,73) ve örgütsel demokrasi (2,90±0,69) için orta düzeydedir. Katılımcıların çalışma süresi örgütsel demokrasi algılarında anlamlı bir farklılık oluşturmaktadır. Ayrıca örgütsel güven düzeyi ve örgütsel demokrasi algısı arasında pozitif yönlü, yüksek düzeyde ilişki bulunmaktadır. Ölçeklerin alt boyutlarına ilişkin en yüksek düzeyde ilişki bilişsel güven ve katılım-eleştiri alt boyutları arasında; en düşük düzeyde ilişki ise duygusal güven ile hesap verebilirlik alt boyutları arasındadır. Sonuç olarak örgütsel güven düzeylerindeki artış örgütsel demokrasi algılarını da arttırmaktadır. Sağlık çalışanlarının örgütsel güven düzeylerini etkileyen faktörler dikkate alınmalı, örgütlerde güven ortamının oluşturulması ve örgütsel demokrasi algılarının olumlu yönde desteklenmesi için çeşitli eğitim ve programların tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational trust is seen as important in matters such as the realization of organizational goals, performance, efficiency and organizational commitment. There are many studies in the literature on organizational trust level and the variables it is associated with. However, another variable that is considered important for employee participation in organizations is perceptions of organizational democracy. In this framework, it is thought that there may be a relationship between variables. In the present thesis, the main purpose is to determine whether there is a meaningful relationship between organizational trust levels and organizational democracy perceptions. Other aims of the study are to reveal the effect of organizational trust levels on organizational democracy perceptions and to determine whether organizational trust levels and organizational democracy perceptions differ according to socio-demographic characteristics. Questionnaire form was used as data collection tool in the study. In order to determine the organizational trust level; the Turkish translation (Tüzün 2006) of“Short Form of the Organizational Trust Inventory”, which is developed by Bromiley and Cummings (1996), to determine the perception of organizational democracy;“Organizational Democracy Scale”, developed by Geçkil and Tikici (2015), studies were used and a questionnaire form including demographic features was prepared. Descriptive statistical methods, t test for independent samples, one-way analysis of variance, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data. According to the findings, the averages are moderate for organizational trust (3.14 ± 0.73) and organizational democracy (2.90 ± 0.69). When the findings obtained from the study were examined, there is no significant difference in the organizational trust and organizational democracy perceptions of the participants according to gender, age, marital status, educational status and title. However, there is a meaningful difference in perceptions of organizational democracy according to the duration of work. On the other hand, there is a high-level positive relationship between organizational trust level and organizational democracy perception. The highest correlation regarding the sub-dimensions of the scales is among the cognitive confidence and participation-criticism sub-dimensions; the lowest level of relationship is between emotional trust and accountability sub-dimensions. As a result, the increase in organizational trust levels also increases the perceptions of organizational democracy. Factors affecting the organizational trust levels of healthcare professionals should be taken into account, it is recommended to design various trainings and programs in order to create an atmosphere of trust in organizations and to support organizational democracy perceptions positively.