Kamu kurumlarında örgütsel sessizlik, etik iklim ve yönetim tarzları alt boyutları ilişkilerinin incelenmesi: Erzurum sağlık sektöründe örnek bir uygulama
Review of subscale of the organizational silence ethical climate and management style in public institutions : An example in Erzurum health sector
  1. Tez No: 428159
  2. Yazar: ÖMER SIDDIK BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde kamu kurumlarında personelin bağlılığı ve motivasyonu gibi pek çok unsurda etkisi olan kavramlardan biri de personelin yaşadığı örgütsel sessizlik konusudur. Örgütsel sessizliğe neden olan pek çok faktörün temelinde yönetimin uyguladığı politika ve uygulama şekilleri yer almaktadır. Bu tezin amacı, kamu kurumlarında örgütsel sessizlik, etik iklim, yönetim tarzları boyutları ile alt boyutlarının demografik özelliklere göre farklılaşması ve aralarındaki ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Öncelikle çalışmada örgütsel sessizlik, yönetim tarzları ve etik iklim ile ilgili bilgiler verilmektedir. Uygulama kısmında Erzurum İli merkezinde bulunan 2500 çalışanlı bir kamu hastanesinden anket yardımıyla veriler toplanmış ve SPSS 16'da frekans testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearmankorelasyon testleri ile bulgular elde edilmiştir. Sonuçlara göre; hastane çalışanlarının konulara karşı gösterdikleri tavırlar ve örgütsel sessizlik seviyelerinin demografik özelliklere göre anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir. Demokratik ve paternalist yönetim tarzları ile pozitif ilişkisi en yüksek olan sessizlik boyutu örgüt yararına sessizlik olarak bulunmuştur. Otoriter yönetim tarzı ile pozitif ilişkisi en yüksek olan sessizlik boyutları ise fırsatçı ve pasif sessizlik olarak tespit edilmiştir. Etik iklim ile pozitif ilişkisi en yüksek olan sessizlik boyutu örgüt yararına sessizlik iken etik iklimin pozitif ilişkisi en yüksek olan yönetim tarzı boyutu demokratik yönetim tarzı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the concepts, that have an impact on many factors such as staff commitment and motivation in public institutions, is the subject of organizational silence. Management's policy and application methods of administration rank among on the basis of many factors causing organizational silence. The aim of this thesis is to expose the differentiation and the relationship between dimensions and subscale of management styles, organizational silence, ethical climate based on demographic characteristics. Firstly, informations are given about organizational silence, management style and ethic climate in this study. In the application part, data were collected by questionnaire from a public hospital located in the center of Erzurum province with its 2500 Employees and findings were obtained by applying SPSS 16 frequency test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman correlation test. According to the results; it was determined that the attitudes and level of organizational silence of hospital staff towards subject differs significantly based on demographic characteristics. The highest positive correlation dimension of silence with democratic and paternalistic management style was found to be the silence for the benefit of the organization. The highest positive correlation dimension of silence with authoritarian management style has been identified as an opportunistic and passive silence. While the highest positive correlation dimension of silence with ethical climate is the silence for the benefit of the organization, the highest positive correlation dimension of management style with ethical climate has been identified as a democratic management style.