Yoğun bakım hemşirelerinin tanatofobilerinin incelenmesi
Investigation of thanatophobia of intensive care nurses
  1. Tez No: 709046
  2. Yazar: DİLEK ÇİĞDEM KÖSEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yoğun bakımlar insan yaşamının sınırda olduğu, yoğun dikkat ve profesyonel ekip tarafından bakım gerektiren hastaların kabul edildiği alanlardır. Yoğun bakım ünitelerinde görev üstlenen hemşireler diğer birimlerde çalışan hemşirelerden daha fazla ölümle karşılaşmaktadır. Sürekli ve kalıcı olarak ölüm kaygısı ve korkusu yaşama durumunu ifade eden tanatofobi kısaca ölüm korkusu anlamındadır. Araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin tanatofobi düzeylerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Evrenini bir tıp fakültesi hastanesinin tüm yoğun bakım ünitelerinde çalışan 150 hemşire oluşturdu. Araştırma, izinli olanlar dışında katılmayı kabul eden 111 hemşire ile tamamlandı. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu ve Tanatofobi Ölçeği ile toplandı. Araştırma verilerinin analizinde dağılım ve ortalama değerleri için; Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi ve Krusskal-Wallis testi kullanıldı. Sonucunda; hemşirelerin Tanatofobi ölçek puan ortalamaları 29.44±9.13 bulundu.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are areas where human life is at the limit and patients who require intensive care and care by a professional team are accepted. Nurses working in intensive care units face more deaths than nurses working in other units. Thanatophobia, which expresses the state of constantly and permanently experiencing death anxiety and fear, means the fear of death in short. The aim of the study was to examine the Tanatophobia levels of intensive care nurses. The research was cross-sectional and descriptive. Its universe consisted of 150 nurses working in all intensive care units of a medical school hospital. The study was completed with 111 nurses who agreed to participate, except those on leave. Data were collected with the information form prepared by the researcher and the Thanatophobia Scale. For the distribution and mean values in the analysis of the research data; Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test and Krusskal-Wallis test were used. As a result; the mean score of the nurses' Thanatophobia scale was found to be 29.44±9.13.