Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde bulunan Türk işi ve hesap işi işlemeli ürünlerin özellikleri
Characteristics of Turkish work and calculational embroidered products in the Yıldız City Archives and Museum of Ödemiş Municipality
  1. Tez No: 709088
  2. Yazar: AYŞE KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi etnografik eserler bölümünde bulunan Türk işi ve hesap işi tekniği ile işlemeli ürünlerin incelenmesi, değerlendirilip belgelendirilmesidir. Müzede bulunan 48 adet ürün araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışma konusu ürünlerin müzeye geliş şekilleri, türleri, boyutları, kullanılan gereçleri, teknik özellikleri, renk özellikleri, motif özellikleri, kompozisyon özellikleri ve bugünkü durumları belirlenmiş, desen çizimleri yapılarak belgelenmiştir. Yapılan incelemelere göre ürünlerin zemininde kullanılan kumaş türünü çoğunlukla pamuklu dokumalar oluşturmaktadır. İpek iplik, sim ve teller işlemede kullanılan gereçlerdir. İplik renklerinde ise yeşil, pembe, sarı ve bej renklerin tercih edildiği görülmüştür. Ürünlerde genellikle sarma, düz pesent, verev pesent, düz hesap işi, verev hesap işi ve muşabak uygulanmıştır. Kullanılan kompozisyon özelliği çoğunlukla düzgün sıralamalı kompozisyonlar olduğu ve işlemeli ürünlerin kenar temizliğinde ise genel olarak baskı dikişi, tığ oyası ve çırpma dikişi uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine, evaluate and document the products embroidered with Turkish work and calculus technique in the ethnographic works section of Ödemiş Municipality, Yıldız City Archive and Museum. 48 products in the museum were included in the research. The way, types, dimensions, equipment used, technical features, color features, motif features, composition features and current status of the products that are the subject of the study were determined and documented by making pattern drawings. According to the investigations, the type of fabric used on the floor of the products is mostly cotton fabrics. Silk thread, glitter and wires are the tools used in embroidery. It has been observed that green, pink, yellow and beige colors are preferred in yarn colors. In general, wrapping, straight pesent, oblique pesent, straight calculation work, oblique calculation work and muşabak were applied in the products. It has been determined that the composition feature used is mostly neatly ordered compositions and in the edge cleaning of embroidered products, printing stitches, crochet lace and flapping stitches are generally applied.