Türk inşaat şirketlerinin Afganistan iş deneyimi ve Türkiye ekonomisine katkıları
Work experiences of Turkish construction companies in Afghanistan and their contributions to the Turkish economy
- Tez No: 709101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilindiği üzere yerel pazarlarda rekabet ve ekonomik krizi, Türk müteahhitlik firmalar için uluslararası pazarlara açılmanın ana sebepleri olarak görülmektedir. Böylece, müteahhitlik fırmların Afganistan inşaat pazarına nasıl açılacaklarını, kendilerini rakip firmalardan gelişmekte olan uluslararası inşaat pazarında nasıl farklılaştırdıklarını, gelişmekte olan Afganistan inşaat pazarında faaliyetlerini nasıl genişlettiklerini, nereden ve nasıl finansman sağladıklarını, insan kaynakları, teknik ve teknoloji süreçlerin nasıl değerlendiklerini, Türk müteahhitlik fırmların genel profilini ve gelişmekte olan Afganistan inşaat pazarı incelenmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Türk uluslararası inşaat şirketlerin Afganistan inşaat pazarında deneyimi ve Türkiye ekonominse katkısını incelenmektedir. Bu araştırmanın amacını ve hedefini düşünerek, sadece Afganistan'da faaliyetlerini gösteren uluslararası Türk inşaat firmalar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada kullanıldığı veriler, kapalı anket 30 soru ve açık anket 16 sorudan oluşturulmuş, 12 uluslararası Türk şirketten iki farklı yöntemle toplanmıştır. Soruların hepsi, Afganistan inşaat pazarında faaliyetini sürdüren uluslararası ve Türk müteahhitlik fırmların deneyimi, ülkeye giriş süreci, karşılaşıldığı zorluklar ve Afganistan inşaat pazarından Türkiye ekonominse katkısı ile ilgili hazırlanmıştır. Afganistan inşaat pazarında, bir grubu Türk inşaat firmalar, farklılaştırma stratejisini kullanırken diğer grup ise hem farklılaştırma stratejisini hem de maliyet liderliği stratejisini kullanmaktadırlar. Bunu yanında Afganistan inşaat pazarında faaliyet göstermek için çoğu Türk inşaat firmalar ortaklık modelini kullanmaktadırlar. Afganistan savaş bölgesi olduğu için, Türk inşaat firmalar bazı projelerini gerçekleştirirken yerel halk desteği ve yerel halkın istihdam stratejisiyle projelerini hayata geçirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Competition and economic crisis in local markets are seen as the main reasons for the Turkish contracting and construction companies to set foot into the international markets, especially in the construction market of developing countries such as Afghanistan. In this study, the general profile of Turkish construction firms in the Afghanistan construction market, the Afghanistan construction market itself, how the Turkish construction firms have entered the Afghanistan construction market, how they differentiate themselves from their competitors in the Afghanistan construction market, how they expand their activities in Afghanistan construction market, where and how they obtain financial support, and how they manage their human resources, technical and technological processes are investigated and evaluated. The main purpose of this research is to examine the experience of Turkish international construction companies in Afghanistan's construction market and their contribution to the Turkish economy. Considering the purpose and target of this research, only international Turkish construction companies operating in Afghanistan were included and evaluated in this study. The data used in this research were collected by two different methods from 12 international Turkish construction companies, which consisted of 30 questions in the form of a closed questionnaire and 16 questionsin the form of an open questionnaire. All of the questions were prepared about the experience of international and Turkish construction companies operating in the Afghanistan construction market, the entry process into the country, the difficulties encountered, and the contribution of the Afghanistan construction market to the Turkish economy. Some of the Turkish construction companies use the differentiation strategy, while the others use both the differentiation strategy and the cost leadership strategy during their construction operation in the Afghanistan market. In addition, most of the Turkish construction companies use the partnership model to operate in the Afghanistan construction market. Since Afghanistan is a war and conflict zone country, Turkish construction companies implement some of their projects with the support of the local people and the employment of the local people.