Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının incelenmesi: Doğubayazıt örneği
Study of nutrition hanits of students studying at the high shool level: Doğubayazıt example
- Tez No: 709113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını incelemektir. Bu kapsamda bir anket formu hazırlamıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğrencilerin demografik bilgilerini öğrenmeye yönelik 10 soru sorulmuştur. Anket formunun ikinci bölümünde ise öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını belirlemeye yönelik 20 soru sorulmuştur. Anket 15-19 Mart 2021 tarihinde Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bulunan; Şehit Polis Fethi Sekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Muhammed Celali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatımatü Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Dr. Reşat Erden Anadolu Lisesi'nde eğitim öğren 108 kız, 92 erkek olmak üzere toplam 200 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrencilerin %25,5'i (51) 9. sınıfta, %24,5'i (49) 10. sınıfta, %25,5'i (51) 11. sınıfta, %24,5'i (49) 12. sınıfta öğrenim görmektedir. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik (iç tutarlılık) analizi için“IBM SPSS STATİCS”programında yer alan Cronbach Alpha testi kullanılmış ve 0.84 sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin öğün atlama dağılımları incelendiğinde kız öğrencilerin %50,9'unun erkek öğrencilerin ise %45,7'sinin öğün atladığı görülmüştür. Bir günlük öğün sayısına bakıldığında kız öğrencilerin %46,3'ü; erkek öğrencilerin ise %63'ü üç öğün tükettiği tespit edilmiştir. Kahvaltının yapıldığı yer incelendiğinde kız öğrencilerin %25'inin, erkek öğrencilerin ise %7,6'sının okul kantininde kahvaltı yaptığı görülmüştür. Ara öğünlerde yiyecek içecek tüketim dağılımında ise kız öğrencilerin %89,8'i; erkek öğrencilerin ise %81,5'i ara öğün tüketmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin çoğunun yetersiz veya yanlış beslenme alışkanlıklarını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme konusunda başta öğrenciler olmak üzere tüm okul çalışanlarına eğitim verilmesi önerilmektedir. Anahtar sözcükler; Beslenme, Beslenme Alışkanlığı, Adölesan döneminde beslenme
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to analyze the nutritional habits of students studying at secondary education level. In this context, a questionnaire form was prepared. The questionnaire form consists of two parts. In the first part, 10 questions were asked to figure out the demographic information about the students. In the second part of the questionnaire, 20 questions were asked to determine the students' eating habits. The questionnaire was applied on 15-19 March 2021 at; Şehit Polis Fethi Sekin Vocational and Technical Anatolian High School, Muhammed Celali Vocational and Technical Anatolian High School, Fatımatu Zehra Girls Anatolian Religious High School, Dr. Reşat Erden Anadolu high school of 200 students, 108 female students and 92 male students, 25,5% (51) of the students were in 9th grade, 24,5% (49) in 10th class, 25,5% (51) in 11th class, 24,5% (49) in 12th class. IBM SPSS 22.0 program was used by evaluate the data. For the reliability (internal consistency) analysis of the scale, the Cronbach Alpha test in the“IBM SPSS STATISTICS”program was used and the result was 0.84. When the distribution of skipping meals of the students was examined, it was seen that 50,9% of the female students and 45,7% of the male students skipped meals. Given the number of meals per day 46,3% of the female students; It was determined that 63% of students eat three meals a day. When the breakfast place is examined, 25% of female students and 7,6% of male students have breakfast in the school canteen. In the distribution of snacks, 89,8% of female students; 81,5% of male students eat snacks. Considering the results gained from the research, it was determined that most of the students had inadequate or wrong eating habits. In this period of rapid growth and development, it is recommended that all school staff, especially students, be trained in adequate and balanced nutrition. Key words; Nutrition, Nutritional Habits, Nutrition in Adolescence