Otitis externa şüpheli köpeklerde stafilokokların dağılımının ve antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi
Determination of staphylococci distribution and antibiotic resistance profiles in dogs suspected for otitis externa
- Tez No: 709129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEREN BAŞARAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ilindeki kronik otitis eksternalı köpeklerden izole edilen Staphylococcus türlerinin araştırılması ve antibiyotik duyarlılıklarının fenotipik yöntemler ile belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi kliniklerine getirilen farklı yaş, cinsiyet, ırk özelliklerine sahip, otitis eksterna şüpheli 100 köpekten kulak sıvab örnekleri toplandı. İnceleme örneklerinde Staphylococcus türlerinin varlığı konvansiyonel yöntemlerle belirlendi. Aynı zamanda florokinolon, aminoglikozit, linkozamid, sulfonamid, tetrasiklin, makrolid ve β-laktam gruplarına direnç varlığı disk difüzyon yöntemiyle değerlendirildi. Bununla beraber, bu gruplardan 3 veya daha fazlasına karşı direnç saptanan izolatlar çoklu dirençli olarak kabul edildi. İncelenen 100 örneğin 66'sında üreme gözlendi ve 36'sında (%36) Staphylococcus spp. izole edildi. Bu izolatların %22,2'si S. aureus, %41,6'sı S. intermedius, %11,1'i S. epidermidis, %5,5'i S. hyicus ve S. chromogenes olarak tanımlandı. Enrofloksasin, penisilin ve ampisilin-sulbaktam direnci %8,3, marbofloksasin direnci %11,1, doksisiklin direnci %16,6, amoksisilin-klavulonik asit, eritromisin ve gentamisin direnci %19,4, tetrasiklin, klindamisin ve sulfonamid direnci ise %25 oranında saptandı. İncelenen hiçbir izolatta metisilin direnci gözlenmedi. Ancak incelenen 36 izolatın 11'inde (%30,5) çoklu direnç (MDR) saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate Staphylococcus species isolated from dogs with chronic otitis externa in Istanbul and to determine their antibiotic susceptibility by phenotypic methods. For this purpose, swab samples were collected from 100 dogs of different ages, sexes and breeds, suspected of otitis externa, brought to the clinics of Istanbul University-Cerrahpaşa, Faculty of Veterinary Medicine. The presence of Staphylococcus species in the examination samples was determined by conventional methods. At the same time, the presence of resistance to fluoroquinolone, aminoglycoside, lincosamide, sulfonamide, tetracycline, macrolide or β-lactam groups was evaluated by disk diffusion method. However, isolates found to be resistant to 3 or more of these groups were considered multiresistant. Repuroduction was observed in 66 of 100 samples examined and Staphylococcus spp was isolated in 36 (36%). 8 (22.2%) of these isolates were identified as S. aureus and 41.6% of S. intermedius isolates, 11.1% of S. epidermidis, and 5.5% of S. hyicus and S. chromogenes were detected. Enrofloxacin, penicillin and ampicillin-sulbactam resistance 8.3%, marbofloxacin resistance 11.1%, doxycycline resistance 16.6%, amoxicillin-clavulanic acid, erythromycin and gentamicin resistance 19.4%, tetracycline, clindamycin and sulfonamide resistance were detected in 25 percent. No methicillin resistance was observed in any of the isolates examined. However, multiple resistance (MDR) was detected in 11 (30.5%) of 36 isolates.