Parantez bacak bozukluğu için uygulanacak düzeltici egzersizler içinde miyofasiyal uygulamaların etkisi
The effect of myofascial release technics in the corrective exercises for genu varum deformity
- Tez No: 709130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Parantez bacak bozukluğu için uygulanacak düzeltici egzersizler içinde miyofasiyal uygulamaların etkisini belirlemek için yapılan çalışmaya yaşları 12-16 arasında olan 30 erkek katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak Foamrollerli ve Kontrol olarak iki gruba ayrılmıştır. Katılımcıların alt ekstremitesinde travma, ağrı, ameliyat geçmişi ve deformasyonu olmamasına dikkat edilmiştir. Rassal olarak oluşturulan bu iki grubun yaş, ağırlık ve boy değişkenlerinin değerlendirilmesi sonrasında, gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Uygulanan egzersiz programı sonrasında katılımcıların Parantez Bacak (P. Bacak), Q Açısı (Q Açısı), Eklem Hareket Açıklığı (E.H.A), Single Leg Hop (S.L.H), 6 Metre Sıçrama, Crossover (C. Over), sağ ve sol bacak ön ayak ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22.0 paket programı kullanarak yapılmıştır. Grupların ölçüm sonuçları arasındaki analizler Bağımsız Örneklem t-Testi (Independent Samples t-Test) ile yapılmıştır. Ön - Son test değişkenlerinin farklılıklarının istatistiki açıdan anlam düzeyinin belirlenmesinde tek grup T-Testi (One Samples t-Testi) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarının; güven aralığı yüzde 95, anlamlılık düzeyi p0,05), C. Over (p=0,07>0,05), Q Açısı (p=0,94>0,05) ve P. Bacak (p=0,58>0,05) ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Ancak düzeltici egzersizler sonrasında katılımcıların S.L.H (p=0,02
Özet (Çeviri)
: Thirty men aged 12-16 participated in the study to determine the effect of myofascial studies on the corrective exercise planning of posture disorders in the lower extremities. Participants were randomly divided into two groups, with and without Foamroller. Attention was paid to the absence of trauma, pain, surgery history and deformation in the lower extremities of the participants. After evaluating the age, weight and height variables of these two randomly generated groups, no significant difference was found between the groups (p>0.05). After the exercise program, the participants' Bracket Leg (P. Leg), Q Angle (Q Angle), Joint Range of Motion (EHA), Single Leg Hop (SLH), 6 Meter Jump, Crossover (C. Over), right and left leg front Foot measurements were made. Data analysis was done using SPSS 22.0 package program. Analyzes between the measurement results of the groups were made with the Independent Samples t-Test. The one-group T-Test (One Samples t-Test) was used to determine the statistical significance of the differences in the pre-post test variables. Analysis results; The confidence interval was taken into account as 95 percent and the significance level as p0.05), C. Over (p=0.07>0.05), Q Angle (p=0.94>0.05) and P. Leg (p) =0.58>0.05), no statistically significant difference was found between the measurements. However, after corrective exercises, participants' SLH (p=0.02