Şizofreni tanılı yetişkin hastalarda psikolojik sağlamlığın umutsuzluk ve intihar düşüncesi ile ilişkisi
The relationship between psychological resilience and hopelessness and suicidal ideation in adult patients with schizophrenia
  1. Tez No: 709136
  2. Yazar: FATMA USLU DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma şizofreni tanılı yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlığı değerlendirme ölçeğinin geçerlik güvenilirliğini test etmek ve bu bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile intihar düşüncesi ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde takip edilen 120 hasta ile metadolojik ve tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Veriler, Psikolojik Sağlamlığı Değerlendirme Ölçeği (PSDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanılarak elde edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Geçerlik-güvenilirlik analizi için açımlayıcı faktör analizi, Cronbach's alfa katsayısı, madde-toplam korelasyonları, test-retest güvenilirlik katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to test the validity and reliability of the resilience appraisals scale in adults with schizophrenia and to examine the relationship between the resilience levels of these individuals and their suicidal ideation and hopelessness levels as a methodological and descriptive study with 120 patients in the Communitiy Mental Health Centers. Data were obtained using the Resilience Appraisals Scale (RAS), the Beck Hopelessness Scale (BHS), and the Suicide Probability Scale (SPS). Descriptive statistics, independent sample t-test, Mann-Whitney U test, Pearson correlation analysis were used in the analysis. Exploratory factor analysis, Cronbach's alpha coefficient, item-total correlations, test-retest reliability coefficient were calculated for validity-reliability analysis.