Diş hekimlerinin büyük azı-keser hipomineralizasyonu ile ilgili bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of dentists on the molar-incisor hypomineralization
- Tez No: 709135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Büyük azı-keser hipomineralizasyonu (BAKH) daimi birinci molar ve kesici dişlerin etkilendiği gelişimsel bir mine defektidir. Etkilenen dişlerde hassasiyet, sürmeyi takiben kısa bir süre sonra çiğneme basıncına dayanamayıp hipomineralize defektlerde kopmalar, atipik çürüklerin oluşumu, atipik restorasyonlar ve erken çekimler görülür. Etkilenen bu dişlerde erken tanı son derece önemlidir. Günümüzde yaygınlığı gittikçe artmakta olan BAKH'ın diş hekimleri tarafından teşhis edilmesi ve hipomineralize dişlerde uygulanacak tedavi yaklaşımlarının bilinmesi oldukça önemlidir. BAKH'ın erken tanısı, ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi, gerekli koruyucu ve restoratif tedavilerin uygulanması ve düzenli takiplerin yapılması ile BAKH görülen dişlerin daha uzun süre ağızda kalmasının sağlanacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında dijital ortamda hazırlanan“Diş Hekimlerinin Büyük Azı-Keser Hipomineralizasyonu ile İlgili Bilgi Düzeyinin Değerlendirilmesi”anket formu diş hekimlerine Google anket uygulaması yolu ile gönderilmiştir. Çalışmada diş hekimlerinin çocuk hastada yaygın olarak görülen BAKH hakkındaki farkındalıkları ve bilgi düzeyleri araştırılmıştır. Veri toplama süresi sonunda 351 kişi anketi cevaplamıştır. Elde edilen sonuçlara göre; çalışmada yer alan diş hekimlerinin %86 oranla, BAKH'ın florozis ve hipoplaziden farklı bir gelişimsel kusur olduğunu düşündükleri gözlenmiştir. %80,9 oranda diş hekimi ağız içi muayenesinde BAKH olan dişlerle karşılaştığını belirtmiştir. Katılımcıların en sık sarı/kahverengi lezyonlarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. BAKH etiyolojisinde %83 oranda, anne veya çocuğu etkileyen akut tıbbi durumların yer aldığı gözlenmiştir. Çalışmaya katılan çocuk diş hekimlerinin, BAKH'lı dişlerin teşhis ve tedavisinde diğer diş hekimlerine göre kendilerine daha çok güvendikleri saptanmıştır. Katılımcıların %76,92'sinin BAKH'lı dişlerde koruyucu olarak florür vernik, tedavisinde ise %54,99 oranında kompozit, %50,14 oranla önceden şekillendirilmiş kuron kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların büyük çoğunluğu (%81,48) BAKH hakkında daha fazla bilgi ve eğitim almak istediklerini belirtmektedir. Araştırmamızın sonuçları, BAKH eğitimindeki eksikliklere dikkat çekmekte, diş hekimlerinin bu konudaki eğitimlerinde değinilmesi gereken konular açısından rehberlik oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Molar incisor hypomineralization (MIH) is a developmental enamel defect in which permanent first molars and incisors are affected. Although there is no loss of substance in the affected teeth, sensitivity can not withstand the chewing pressure shortly after eruption, ruptures in hypomineralized defects, formation of atypical caries due to retention, atypical restorations and early extractions are observed in a short time. Early diagnosis is extremely important in these affected teeth. It is very important to diagnose MIH, whose prevalence is increasing day by day, by dentists and to know the treatment approaches to be applied in hypomineralized teeth. It is thought that with the early diagnosis of MIH, informing the parents about this issue, the implementation of necessary preventive and restorative treatments, and regular follow-up, the teeth with MIH will remain in the mouth for a longer period of time. In this thesis study, the“Evaluation of the Knowledge Level of the Dentists on the Molar-Incisor Hypomineralization”questionnaire, which was prepared in the digital environment, was sent to the dentists via Google questionnaire. In the study, the awareness and knowledge levels of dentists about MIH, which is common in pediatric patients, were investigated. At the end of the data collection period, 351 people answered the questionnaire. According to the results obtained; It was observed that 86% of the dentists included in the study thought that MIH is a developmental defect different from fluorosis and hypoplasia. At a rate of 80.9%, dentists stated that they encountered teeth with BACH during intraoral examination. It was determined that the participants most frequently encountered yellow/brown lesions. Acute medical conditions affecting the mother or child were observed in 83% of the etiology of MIH. It was determined that the pediatric dentists participating in the study were more confident in the diagnosis and treatment of teeth with MIH than other dentists. It was observed that 76.92% of the participants used fluoride varnish as a preservative on teeth with MIH, 54.99% composite and 50.14% pre-shaped crowns in their treatment. The vast majority (81.48%) of the participants stated that they would like to receive more information and training on MIH. The results of our research draw attention to the deficiencies in the training of MIH and provide guidance for the issues that need to be addressed in the training of dentists on this subject.