Türkiye'deki diş hekimlerinin rejeneratif endodonti hakkındaki bilgi, görüş ve beklentileri
Knowledge, opinion and expectations of the dentists in Turkey about regenerative endodontics
  1. Tez No: 709149
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAKICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de çalışmakta olan diş hekimlerinin rejeneratif endodontik tedaviler (RET) hakkındaki bilgilerini, klinik prosedürlerdeki tecrübe ve alışkanlıklarını, tedavi hakkındaki görüş ve beklentilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Türkiye'de çalışmakta olan diş hekimi ve uzman diş hekimlerinin RET hakkında bilgilerini, uygulama şekillerini ve tedaviden beklentilerini değerlendirmek amacıyla 22 sorudan oluşan bir anket formu oluşturulmuştur. Anket formu Türk Dişhekimleri Birliği'ne (TDB) kayıtlı çalışan diş hekimlerinin e-posta adreslerine ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the knowledge of dentists working in Turkey about regenerative endodontic procedures (REPs), experience and habits in clinical procedures, views, and expectations about regenerative endodontic treatments. Materials and Methods: A questionnaire consisting of 22 questions was created to evaluate the knowledge of dentists and specialist dentists working in Turkey about REPs, application methods and their expectations from treatment. The questionnaire was sent to the e-mail addresses of the dentists registered with the Turkish Dentists Association (TDB) and the dentists who can be contacted individually.