Kronik inmeli hastalarda düşme korkusu ile denge, postür, spastisite ve fonksiyonel bağımsızlık arasındaki ilişki
Relationship between fear of falling and balance, posture, spasticity and functional independence in chronic stroke patients
  1. Tez No: 709148
  2. Yazar: BEKİR TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖLMEZ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kronik inmeli hastalarda düşme korkusunun denge, postür, spastisite ve fonksiyonel bağımsızlık ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu gözlemsel anket çalışmasına Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, inme tanısı üzerinden 6 aydan uzun süre geçen 50 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Düşme korkusu, Düşmekten korkuyor musunuz? sorusuyla ve Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği (MDEÖ) ile değerlendirilmiştir. MDEÖ
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the relationship between fear of fall and balance, posture, spasticity and functional independence in chronic stroke patients. MATERIALS AND METHODS: In this observational study, patients aged >50 years, admitted to Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic with stroke for >6 months were included. Fear of fall was assessed with the question“Are you afraid of falling”and Modified Falls Efficacy Scale (MFES). Brunnstrom Recovery Staging, Functional Ambulation Classification (FAC), Mini-Mental State Examination (MMSE), Berg Balance Scale (BBS), Postural Assessment Scale in Stroke Patients Turkish version(PASS-Turk), Modified Ashworth Scale(MAS), Modified Barthel Index (MBI) were compared between groups (MFES