14-16 yaş adolesanların Akdeniz diyetine uyumu ile bağırsak sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to mediterranean diet in 14-16 years old adolescents and its intestinal health
- Tez No: 709150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmaya, Antakya Anadolu Lisesinde, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ders döneminde kayıtlı, 14 -16 yaş aralığında olan 200 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada, bireylerin beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı; fiziksel aktivite düzeyleri uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ) anketi; bağırsak sağlığı Bristol Dışkı skalası ve Akdeniz Diyetine uyumu“Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi”(KIDMED indeksi) formu ile sorgulanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was included 200 students who were aged between 14-16 and studied in Antakya High School in the academic years of 2019-2020. In this study, the nutritional habits of individuals, are evaluated by 24-hour food consumption record form and food consumption frequency form; physical activity levels are evaluated by International Physical Activity Form (IPAQ); intestinal health was questioned by Bristol Stool Scale questionnaires and adherence to the Mediterranean Diet was evaluated by the KIDMED index scale. It was determined that the rate of meeting the energy requirements according to TUBER it was found to be significantly higher in girls (p0,05).