Ilgın (Konya) ilçesinde zemin büyütmesinin geoteknik değerlendirilmesi
Geotechnical evaluation of soil amplification at Ilgin (Konya) district
  1. Tez No: 709223
  2. Yazar: HANEEN SALEH JABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Depremden etkilenmede, depremin büyüklüğü, depremin odak derinliği, deprem alanına uzaklık, oluşan deprem dalgalarının seyahatları esnasında içinden geçtikleri ve yansıdıkları ortamdan kazandıkları özelliklere ilave olarak, bulunulan yerin havza şartları, havza taban topografyası, havza kenarına uzaklık-yakınlık, yüzey topografyası ile zemin ve nihayetinde yapı özellikleri oldukça önemlidir. Özel yapılarda veya istenmesi halinde herhangi bir yapı yerinde deprem esnasında zemin davranışının modellenmesi nispeten basit ve kolay olurken, geniş alan söz konusu olduğunda farklı zemin özelliklerinin, farklı arazi yüzeyi ile taban topografik yapısının olması, zemin çökel kalınlığının değişmesi ile yeraltı su seviyesinin değişkenliği bu tür alanlarda inceleme yapılmasını zorlaştırmaktadır. Burada sayılan faktörlerin zemin büyütmesine olan etkisini belirlemede alanın boyutları arttıkça zorluklarda artmaktadır. Bu çalışmada Ilgın ilçesi yerleşim alanında daha önce yapılmış olan incelemelerden elde edilen verilerle zemin büyütmesi incelenmiştir. Zemin büyütmesinin belirlenmesinde 10 farklı araştırmacı tarafından verilen bağıntıların kullanılmasıyla Standart Penetrasyon Deneyi düşüm sayılarından kayma dalgası hızları belirlenmiştir. Belirlenen hızlardan da 3 farklı araştırıcı bağıntısının kullanılmasıyla zemin büyütmesi değerleri hesaplanmıştır. Farklı kayma dalgası bağıntıları ile farklı büyütme bağıntılarının kullanılmasıyla belirli bir noktada 30 adet zemin büyütmesi hesaplanmıştır. İncelenen alanda bulunan 163 noktada üretilen bu büyütme değerlerinden büyütme haritaları üretilmiştir. Yine incelenen alanda farklı yönlerde alınan 4 kesit güzergahında belirli noktalarda Deepsoil 7 yazılımı yardımıyla zemin modellemeleri yapılarak büyütmeler belirlenmiştir. Deepsoil yazılımında deprem verisi olarak Dinar depremi seçilmiş ve sahaya göre ölçeklendirilerek kullanılmıştır. Kayma dalgası hızından ve Deepsoil yazılımı vasıtasıyla belirlenen büyütmeler karşılaştırılmış ve sonuçların genel olarak uyumlu oldukları belirlenmiştir. İnceleme alanında zemin büyütmelerinin genel olarak 1.3 ile 4 arasında değiştiği, zemin özelliklerinin, Nspt vuruş sayılarının, kayma dalgası hızlarının ve nihayetinde zemin büyütme değerlerinin kısa mesafelerde fazlaca değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In being affected by the earthquake, in addition to the characteristics of the earthquake, the magnitude of the earthquake, the focal depth of the earthquake, the distance to the earthquake area, the characteristics that the earthquake waves pass through and are reflected from during their travels, the basin conditions of the place, the basin floor topography, the distance-closeness to the basin edge, the surface topography. Soil and finally building properties are very effective parameters. Modeling the soil behavior during earthquakes in special structures or any other building site, if desired, is relatively simple and easy. In the case of large areas, different soil properties, different land surface and base topographic structure, changes in ground sediment thickness and variability of groundwater level make it difficult to conduct investigations in such areas. As the size of the area increases, the difficulties in determining the effect of the factors listed here on the soil amplification increase. In this study, amplification of soil was examined with the data obtained from previous investigations in the settlement area of ​​Ilgın district. Shear wave velocities were determined in the Standard Penetration Test drop numbers by using the relations given by 10 different researchers to determine the soil amplification. By using different shear wave relations and different amplification relations, 30 ground amplifications were calculated at a given point. Amplification maps were produced from these magnification values ​​produced at 165 points in the investigated area. At certain points falling on 4 cross sections taken in different directions in the examined area, soil models were made with the help of Deepsoil 7 software and amplifications were determined. Dinar earthquake was selected as earthquake data in Deepsoil software and it was used by scaling according to the site. The amplifications determined from the shear wave velocity and the Deepsoil software were compared and it was determined that the results were generally compatible. It has been determined that the soil amplifications in the study area generally vary between 1.3 and 4, and the soil properties, Nspt impact numbers, shear wave velocities and finally the soil amplification values ​​vary greatly in short distances.