Manol, Onnik, Kapudağlı İlya yapımı udların yapısal, fiziksel ve malzeme bilgisi yönünden araştırılması
Investigation of structural, physical and material knowledge of Manol, Onnik, Kapudağlı İlya's oud's
- Tez No: 709227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MARUF ALASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Müzik, Sanat Tarihi, Crafts, Music, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında; ülkemizde 19 yy ile 20 yy arasında yaşamış önemli ud yapımcılarımızdan Manol, Kapudağlı İlya ve Onnik Karibyan'ın günümüze ulaşmış bazı udları incelenerek değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalgılar malzeme bilgisi, yapısal özellikleri yapım tekniği ve fiziksel özellikleri baz alınarak incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, yapımcıların üretmiş olduğu udların, tespit edilip, yapısal, fiziksel ve malzeme bilgisi yönünden incelenmesidir. Elde edilen bilgilerin günümüzde kabul edilen genel bir standarda ulaşamamış olan udun yapımında örnek bilgiler teşkil etmesini sağlamaktır. Yapılan araştırmalar, toplanan veriler, gözlemler ve yapılan görüşmelerle elde edilen bilgilerin ışığında bu verilerin açıklanmasıdır. Yaptığımız çalışma sonrasında, tezde adı geçen üç yapımcının udlarında her yapımcıya has ayırt edici belli başlı özellikler (ses tablası ve kirişlerdeki ölçü ve şekilsel farklılıklar, eşik, kafes, burguluk, tuşe ve ses deliği fileto işçiliği gibi…) ve zamanın şartlarına göre üst düzey kabul edilebilecek işçilik detayları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The existing ouds of Manol, Kapudağlı İlya and Onnik Karibyan, our important oud producers who lived between the 19th and 20th centuries in our country, were examined and evaluated. These instruments have been evaluated based on material knowledge, structural features, construction technique and physical properties. The aim of the study is to determine the ouds produced by the producers and to examine them in terms of structural, physical and material information. It is to ensure that the obtained information constitutes exemplary information in the production of oud, which has not reached a general standard accepted today. It is the explanation of these data in the light of the information obtained through researches, collected data, observations and interviews. After our study, the ouds of the three producers mentioned in the thesis have certain distinctive features (such as size and shape differences in the soundboard and beams, bridge, lattice, auger, fingerboard and sound hole filleting...) and high level acceptance according to the conditions of the time, were determined as possible workmanship details.