Amasya ili tarla tarımında uygulanan tarımsal üretim desenlerinin tarım makinaları işletmeciliği açısından irdelenmesi
Investigation of agricultural production patterns applied in agricultural machinery management in Amasya
- Tez No: 709268
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma Amasya ilinde tarla tarımında yaygın olarak yetiştirilen ürünlerin, üretim desenlerinde kullanılan tarım alet makinelerinin işletmecilik değerleri hesaplanarak bir veri tabanı ortaya çıkartılması amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmada, Amasya ili tarla tarımında yaygın olarak yetiştirilen ürünler esas alınarak, bu ürünlerin yetiştirilmesi aşamasında kullanılan tarım makineleri merkez köylerinde 65 adet üreticiye yapılan anketler ile belirlenmiştir. Her bir ürüne ilişkin üretim aşamalarında kullanılan tarım alet makinelerinin zaman ve masraf etüdü yöntemleri kullanılarak ha.h-1 ve TL.ha-1 olarak değerlendirilmesinde Excel programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada elde edilen verilere göre iş başarısı (ha.h-1) değerleri sırası ile; Kuru soğan (35,45 ha.h-1), Şeker pancarı (29,58 ha.h-1), Ayçiçeği (21,15 ha.h-1), Arpa (19,67 ha.h-1), Buğday (19,67 ha.h-1), Mısır (12,18 ha.h-1) olarak, makine kullanma masrafı (TL.ha-1) değerleri sırası ile; Kuru soğan (673,40 TL.ha-1), Şeker pancarı (644,37 TL.ha-1), Ayçiçeği (486,79 TL.ha-1), Mısır (385,85 TL.ha-1), Arpa (332,50 TL.ha-1), Buğday (332,50 TL.ha-1) olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Tarımsal üretim faaliyetlerinin en uygun zaman aralığında ve olması gerektiği gibi gerçekleştirilmesinde alet makine seçiminin ve traktör ile güç dengesi uygunluğunun önemli olduğu saptanmıştır. İş başarılarının arttırılması ve masraf değerlerinin azaltılabilmesi için kombine makine kullanımının arttırılarak bu sayede daha az masrafla, planlanan sürede daha etkin çalışma düzeninin oluşturulabileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of revealing a database by calculating the management values of the agricultural implements used in the production of the products widely grown in field agriculture in the Amasya. Material and Methods: In the study, based on the products widely grown in field agriculture in Amasya, the agricultural machinery used in the cultivation of the products were determined by questionnaires made to 65 producers in the central villages. Excel program was used to evaluate the agricultural implements used in the production stages of each product as ha.h-1and TL.ha-1 using time and cost study methods. Results: According to the data obtained in the study, the business success (ha.h-1) values respectively; Dry onion (35,45 ha.h-1), Sugar beet (29,58 ha.h-1), Sunflower (21,15 ha.h-1), Barley (19,67 ha.h-1), Wheat (19,67 ha.h-1), corn (12,18 ha.h-1). For the machine operating cost (TL.ha-1) values, respectively; Dry onion (673,40 TL.ha-1), Sugar beet (644,37 TL.ha-1), Sunflower (486,79 TL.ha-1), Maize (385,85 TL.ha-1), Barley (332,50 TL.ha-1) and Wheat (332,50 TL.ha-1) were determined. Conclusion: It has been determined that agricultural production activities should be sown in the most appropriate time period, and the selection of tool and machine used in production and the compatibility of the tractor and power balance are important in its realization. It has been concluded that by increasing the use of combined machinery in order to increase business success and reduce cost values, a more effective working order can be created in the planned time with less expense.