LGBT bireylerin üreme sağlığına ilişkin hemşirelik öğrencilerine yönelik geliştirilen eğitim programının öğrencilerin bilgi, beceri ve tutumlarına etkisi
The impact of A training program based on the reproductive health of LGBT individuals developed for nursing students on knowledge, skills, and attitudes of students
  1. Tez No: 709269
  2. Yazar: MERVE MERT KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırma, LGBT bireylerin üreme sağlığına ilişkin hemşirelik öğrencilerine yönelik geliştirilen eğitim programının öğrencilerin bilgi, beceri ve tututmlerına etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test-son test düzeninde yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar döneminde Hemşirelik Fakültesi 4. sınıfta öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 48 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilere, 8 hafta süren ve LGBT bireylerin üreme sağlığına yönelik geliştirilen modüllerin tartışılması, film gösterimi ve analizi, örnek video görüşmelerinin gösterimi, rol-play uygulamaları ve standart hasta uygulamalarını içeren bir eğitim programı verilmiştir. Araştırma verileri; Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri ile İlgili Veri Toplama Formu, LGBT Bireylere Yönelik Bilgi Değerlendirme Testi, LGBTİ Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği, Üreme Sağlığı Öyküsü Alma Becerisi Kontrol Listesi, Etkili İletişim Becerileri Değerlendirme Formu ve Öğrenci Memnuniyeti Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, frekans, yüzde dağılımları ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out using a quasi-experimental design in a single-group pre-test-post-test order to determine the impact of a training program based on the reproductive health of LGBT individuals developed for nursing students on the students' knowledge, skills, and attitudes. The research sample consisted of 48 students who were studying in the 4th year of the Faculty of Nursing in the Spring semester of the 2020-2021 Academic year at Hacettepe University and accepted to participate in the study. During eight weeks, a training program including discussion of modules developed for the reproductive health of LGBT individuals, film screening and analysis, demonstration of sample video interviews, role-playing activities, and standardized patient practices was given. The research data were collected using a survey, Information Evaluation Test for LGBT Individuals, Attitude Scale Towards LGBTI Individuals, Reproductive Health History Taking Skills Checklist, Effective Communication Skills Evaluation Form, and Student Satisfaction Evaluation Form. In the data analysis, mean, standard deviation, frequency, percentage distributions, and Wilcoxon test were used.