Quantz'ın flüt eserlerinin dönem ve stil bakımından örneklerle incelenmesi
Examining Quantz's flute compositions with examples in terms of period and style
  1. Tez No: 709304
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEREN DİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Flüt Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, flütün tarihinde önemli bir role sahip olan Johann Joachim Quantz'ın hayatını ve çalışmalarını, yaşadığı dönemin sanat akımları, tarihi gelişimleri ve felsefeleri ile birlikte incelemek, örnekler ile anlatmaktır. Tezin birinci bölümünde Quantz'ın hayatı, ikinci bölümünde yaşadığı dönemin müzikal akımları ve felsefesi, üçüncü bölümünde ise Quantz'ın çeşitli türdeki yapıtları yer almaktadır. Quantz'ın eserlerini doğru bir şekilde analiz etmek adına öncelikle hayatı ve içinde bulunduğu saray ortamı, dönemin müzik akımları ve felsefesi incelenmiştir. Barok ve Rokoko üsluplarının ve dönemin flüt müziğinin anlaşılmasında önemli kaynaklardan birisi olan, Quantz'ın 1752 yılında yayınlanan“Versuch einer Anweisung die Flöte traversiere zu spielen”isimli flüt metodu, aynı zamanda sonat ve konçerto gibi müzik formlarının da flütte nasıl icra edilmesi gerektiğini anlatmaktadır. Çalışma içerisinde yer alan eser incelemelerinde Quantz'ın konu ile ilgili kendi açıklamalarına da yer verilmiştir. Eserleri form ve temalar bakımından incelenmiş, dönem stillerini yansıtması bakımından icra şekilleri yerli ve yabancı kaynaklardan nota örnekleri yansıtılarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the life and works of Johann Joachim Quantz who played an important role in the history of flute together with the artistic movements, historic developments and philosophy of his era, and to explain them through examples. Part One of this thesis examines the life of Quantz; Part Two focuses on the musical genres and philosophy of his era; Part Three examines the works composed in various genres by Quantz. In order to examine Quantz's works in a correct way, this thesis focuses on is life, the court surroundings in which he lived, and the musical movements and philosophy of his era. The flute method“Versuch einer Anweisung die Flöte traversiere zu spielen”published by Quantz in 1752 is both an important source in terms of understanding the Baroque and Rococo styles and the flute music of the era and describes how to perform such musical forms as sonata and concerto of the era. His works are examined in this thesis by quoting from the explanations made about them by Quantz himself. This thesis examines Quantz's works in terms of form and theme, and the ways of performance are explained by giving examples of sheet music from domestic and foreign sources in order to reflect the styles of the era.