Güney Ural sahasındaki Sintaşta kültürünün (MÖ 21-18. yy) etnogenetik bir incelemesi
An ethnogenetic examination of the Sintashta culture of the South Ural Basin (21-18th centuries B.C.)
- Tez No: 709311
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
M.Ö 2100-1800 yılları arasında Avrasya bozkırlarının ücra bir köşesini yurt edinmiş Sintaşta toplumu, bozkırlar için oldukça yeni ve dikkat çeken yaşam tarzlarıyla diğer bozkır kültürleri arasında farklılık arz etmektedir. Sintaşta kültürü dünyanın bilinen ilk savaş arabalarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra tahkimatlı yerleşimleri, ölü gömme gelenekleri ve metalürjik faaliyetlerindeki şaşırtıcı yoğunlukla bozkır kültürleri arasında ön plana çıkmaya başarmıştır. Sintaşta kültürü aynı zamanda ölü gömme adetlerinin Avesta ve Vedalardaki anlatılarla benzerlik göstermesi sebebiyle Hint-İrani gelenekle ilişkilendirilmiştir. Fakat kültürün kendinden sonraki bozkır kültürlerinde izleri Göktürk dönemlerine da kadar takip edilebilmektedir. Bu sebeple biz, kültürün Avrasya bozkırlarında Türk varlığının erken dönemlerine işaret ettiği düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: Sintaşta Kültürü, Tunç Çağı, Göçebelik, Avrasya Tarih Öncesi, Tekerlek, Savaş Arabası, Hint-İranlılar, Ön-Türkler.
Özet (Çeviri)
Sintaşta society, which settled in a remote corner of the Eurasian steppes between 2100-1800 BC, differs from other steppe cultures with its very new and striking lifestyles for the steppes. In addition to hosting the world's first known chariots, Sintaşta culture has managed to come to the fore among steppe cultures with its fortified settlements, burial traditions and surprising intensity of metallurgical activities. Sintaşta culture has also been associated with the Indo-Iranian tradition, as the burial customs are similar to the narratives in the Avesta and Vedas. However, the traces of the culture in the steppe cultures after it can be traced back to the Göktürk periods. For this reason, we think that the culture points to the early periods of Turkish presence in the Eurasian steppes. KEY WORDS: Sintashta Culture, Bronze Age, Nomadism, Eurasian Prehistory, Wheel, Chariot, Indo-Iranians, Proto-Turks.