Çörek otu (Nigella sativa L.) tohumunun etlik bıldırcın rasyonlarında kullanılma olanakları üzerine bir araştırma
A research on the possibilities of using black seed (Nigella sativa L.) in quail rations
- Tez No: 709320
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SONER BALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, etlik japon bıldırcını karma yemlerine farklı düzeylerde çörek otu tohumu ilavesinin besi performansı ve karkas parametreleri üzerine etkilerini incelemenin yanı sıra bıldırcın rasyonlarında optimum kullanım miktarlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede karışık cinsiyette, 1 günlük yaşta, 4 grup, her grupta 5 tekerrür ve her tekerrürde 50 adet civciv olacak şekilde toplam 1000 adet civciv kullanılmıştır. Deneme 5 hafta sürmüştür. Araştırma, rasyonlarına çörek otu tohumu ilave edilmeyen Kontrol grubu ve sırasıyla %5, 10 ve 15 oranlarında çörek otu tohumu ilave edilen (ÇOT1, ÇOT2 ve ÇOT3) deneme grupları üzerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the optimum usage amounts in quail rations, as well as to examine the effects of adding different levels of black cumin seeds to broiler feeds on fattening performance and carcass parameters. A total of 1000 chicks of mixed sex, 1 day old, 4 groups, 5 replications in each group and 50 chicks in each replication were used in the experiment. The trial lasted for 5 weeks. The research was carried out on the control group, whose rations were not supplemented with black cumin seeds, and on the experimental groups, which added black cumin seeds at the rates of 5, 10 and 15%, respectively (ÇOT1, ÇOT2 and ÇOT3).